,,Piosenka o życiu ptasim” – najbardziej znane utwory Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyny Groniec

 katarzyna groniec zoo

Album ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej ukazał się 25 września 2015 r. „Zoo” to tytuł koncertu – muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną. W skład zespołu muzycznego wchodzą także Tomasz Pierzchniak (kontrabas) i Łukasz Sobolak (perkusja). Premiera „Zoo” odbyła się podczas Koncertu Galowego 17. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Teatrze Palladium 29 września 2014 roku.

 

Katarzyna Groniec to artystka wielokrotnie nagradzana, ceniona przez publiczność za wdzięk, ironię, liryzm, pazur sceniczny, ale przede wszystkim za wybitne umiejętności interpretacyjne. Laureatka m.in. głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988) oraz Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). W kwietniu 2008 r. Katarzyna Groniec otrzymała Dyplom Mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.
Katarzyna Groniec debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). Grała w spektaklach muzycznych i telewizyjnych, współpracując z wieloma reżyserami, m. in. Krystyną Jandą, Wojciechem Kościelniakiem, Arturem Barcisiem, Januszem Józefowiczem, Laco Adamikiem i Jerzym Bielunasem.


Nie planowałam.

Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewałam sporadycznie. Od czasu do czasu. Jak mnie ktoś zaprosił. Ale nie pałałam. W zasadzie od początku, od „Sztucznego miodu“. Nie pałałam. Byłam młoda. I choć zawsze lubiłam smutne piosenki, te konkretne działały mi na nerwy. Bo czułam bezradność opisywanych kobiet. A za wszelką cenę nie chciałam być jedną z nich. Wtedy jeszcze wydawało mi się, że trzeba w stu procentach utożsamiać się z podmiotem lirycznym. Jedyną piosenką, którą czułam każdym porem skóry, prawie od oseska, była „ Uciekaj moje serce“ . Jedyna do której pałałam. Potem dorosłam. Potem dorosłam po raz drugi. I trzeci. W międzyczasie zaśpiewałam jeszcze kilka piosenek Osieckiej. Do niektórych zapałałam. Niektóre śpiewałam wbrew sobie.

Potem zadzwoniła Agata Passent.

Wybór piosenek, po raz pierwszy, uzależniłam od muzyki. Musiała udźwignąć zmiany. I stał się mały cud. Cudek. Te piosenki, które zabrzmiały w nowych aranżacjach, ułożyły się w historię życia. Ta historia nie zmieściła się w całości na płycie CD, ale na DVD – tak. – mówi Artystka.


Lista utworów na płycie:

1. Deus ex machina
2. Kokaina
3. Piosenka o życiu ptasim ( kolaż piosenek na podstawie utworu „Piosenka o życiu ptasim”, „Nie ma jak pompa”, „Małgośka”, „Wariatka tańczy”, „Sing, sing”)
4. Uciekaj moje serce
5. Nie zabijaj mnie powoli
6. Rodzi się ptak (opracowanie utworu „Rodzi się ptak” z muzyką Adama Sławińskiego)
7. Nim wstanie dzień
8. Ja nie chcę spać
9. ZOO
10. Parademarsz
11. Króliczek
12. Chodzi o to, żeby nie być idiotą


Katarzyna Groniec nie jest pierwszą artystką, która sięga po twórczość Agnieszki Osieckiej jednak podkreśla, że choć Agnieszka Osiecka napisała bardzo dużo piosenek, w większości znamy tylko te standarowe. – Znalazłam piosenki z teatru, jak „Dance macabre” czy „Zoo”. Ciekawi mnie, co było pierwsze: muzyka czy tekst. Wydaje mi się, że kluczem do śpiewności piosenki jest napisanie najpierw muzyki, potem tekstu – mówi Katarzyna Groniec.


Teraz możecie zobaczyć najnowszy teledysk do piosenki „Piosenka o życiu ptasim”.

Link do klipu tuż poniżej !

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *