Piotr „Gutek” Gutkowski powraca z pierwszą odsłoną projektu GUTEK

Gutek – wokalista z którym chyba każdy zespół chciałby nagrać choć jeden utwór. Gościł na ponad 85 płytach, ale obecnie pracuje nad pierwszą. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera.

Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki, „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelegoto przykłady pierwsze z brzegu. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był min przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy metalową grupę Maqama oraz wielu innych.

Nie odcinając się od swoich korzeni Gutek próbuje znaleźć własną formę muzyczną – czasem wywodzącą się od pulsacji reggae, czasem bazującą na swingu rhythm-and-bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej min formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński będący studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach udzielał się w formacjach takich jak: Organic Noises, Riffertone czy Improband.

Pierwszy występ mający charakter live session odbył się w grudniu w Katowicach. Zobaczcie efekt: 

Płyta Gutka jest realizowana w IGS Studio przez Igora Sobczyka, z którym Gutek debiutował na scenie.

Poniżej możecie zobaczyć singiel promujący debiutanckie wydawnictwo GUTKA:

Zespół GUTEK w składzie: Piotr Gutek Gutkowski – śpiew, gitara akustyczna Dawid Maniek Mańkowski – gitara Jan Koźliński – gitara basowa Tomasz Młody Mańkowski – perkusja gościnnie: Borys Sawaszkiewicz – instrumenty klawiszowe Fabian Klimanek – trąbka Jarosław Kaczmarczyk – saksofon tenorowy

Realizacją teledysku zajęło się Mania Studio, a w rolach głównych wystąpili tancerze cenionej Opery Śląskiej w Bytomiu: Michalina Drozdowska i Karol Pluszczewicz.

 

Podziel się swoją opinią ;)