PostNatura z premierą debiuanckiego albumu

8 grudnia 2017 roku ukazał się debiutancki, eponimiczny album olsztyńskiej grupy post-metalowo-instrumentalnej PostNatura​. To owoc  czteroletniej pracy muzyków, których inspiracje sięgają daleko poza standardowe wzorce i utarte schematy. Efektem jest właśnie ten krążek – spójny, choć zróżnicowany i ciężki, choć klimatyczny. Płytę promuje otwierający utwór zatytułowany „Gagarin”.


Grupa PostNatura ​powstała w 2013 roku z inicjatywy obecnego gitarzysty zespołu, Daniela Świderskiego​. W pierwszym składzie znalazł się ponadto basista, Jacek Lasota​, uprzednio dzielący scenę z gitarzystą w formacji o nazwie 13%, a także perkusista, Piotrek Sztachelski​. Na styl grupy złożyły się wpływy post-rockowe, metalowe, folkowe oraz orientalne. Muzyka, od samego początku instrumentalna, poszukiwała swojego „niemego wokalu”, mogącego wyrazić się w inny dostępny sposób. Wynikiem tych poszukiwań okazały się wizualizacje, od początku istnienia PostNatury będące dziełem Bogusława Buczyński​ego. Ciężka praca w sali do prób zaowocowała bardzo szybkim stworzeniem materiału kwalifikującego się na pierwszą płytę w 2014 roku. Niestety, z powodów osobistych skład opuścił perkusista i PostNatura ​stanęła przed wyzwaniem znalezienia muzyka stylistycznie dopasowanego do granej ówcześnie muzyki. Wybór padł na Stanisława Dubowika​, z którym Jacek ​i Daniel ​znalisię z poprzednich kapel. Zespół ma na swoim koncie koncerty z muzyką obrazującą dziewięć różnorodnych scen wyciętych z polskiego kina czarno-białego. Fragmenty tych filmów zagościły w wizualizacjach do zwykłych koncertów na stałe, a obraz został ponadto wzbogacony o improwizacje graficzne VJ-a oraz wycinki filmów dokumentalnych. Warto wspomnieć o specjalnym koncercie z autorską interpretacją scen z niemego filmu „Nanuk z Północy” Roberta Flaherty’ego z 1922 roku. Ów występ miał miejsce w 2014 roku w sali kinowej Tu Się Movie w Olsztynie. Muzyka współgra z obrazem, dopełniając się wzajemnie. Grupa zagrała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, a dzięki uniwersalnemu językowi, jakim jest instrumentalna muzyka, niedługo wyrusza na podbój Europy. Debiutanckie wydawnictwo to dopiero początek dłuższej historii, której kontynuację poznamy z pewnością już wkrótce.


„PostNatura” – spis utworów:

1. Gagarin
2. Czaple
3. Nepal
4. Frankenstein
5. Siostra
6. Dybuk
7. Stary człowiek i morze


Za nagranie, mix i master odpowiada Black Team Media. W skład PostNatury wchodzą: Daniel Świderski (gitara), Jacek Lasota (bas), Stanisław Dubowik (perkusja) i Bogusław Buczyński (VJ).


Zajrzyj po więcej:

PostNatura na Facebooku

PostNatura na Bandcamp


fot. Beata Wiśniowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.