Premiera czterech klipów Brodki w ramach globalnego projektu Red Bull 20 Before 17!

Red Bull 20 Before 17 to dwadzieścia muzycznych prezentów w rozmaitej formie: klipów, filmów, utworów, wykładów… od ponad 40 różnych artystów. Nie zabrakło również mocnego, polskiego akcentu w postaci czterech nowych klipów Brodki. Więcej na www.redbull.pl/muzyka.

W trzecim roku swojego istnienia seria “20 Before” powraca, aby ponownie uczcić najważniejsze muzyczne momenty Red Bulla z ostatnich 12 miesięcy za pomocą 20 klipów, filmów, utworów, wykładów i interaktywnych doznań, które można znaleźć jedynie na stronie www.redbull.com/20before17.

Ważnym elementem Red Bull 20 Before 17 są cztery nowe klipy do utworów Brodki równocześnie, stworzonych przez pięcioro znakomitych artystów wizualnych, a są to: Aneta Grzeszykowska, Jan Smaga, Jan Simon, Kévin Bray, Bownik.


Teledysk do najbardziej punkowej piosenki w dorobku Brodki, czyli „My Name Is Youth” stworzyli Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga. To artyści multimedialni, głównie znani ze swoich fotografii, często pracujący w duecie – jak choćby przy słynnym cyklu „Plany”, przedstawiającym mieszkania widziane z góry, po usunięciu sufitów. Ich wizualna interpretacja „My Name Is Youth” opiera się na archiwalnych ujęciach performance’u, który powstał, gdy oboje studiowali na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dynamikę utworu podkreślają osadzone w niewielkiej, klaustrofobicznej przestrzeni kadry, rozsadzane młodzieńczą energią, pulsującą w rytm piosenki. Wykorzystana tu animacja poklatkowa nawiązuje do klasycznych dzieł polskiej szkoły animacji, takich jak „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego.


Holy Holes”, czyli najbardziej zmysłowy utwór z „Clashes” zilustrował Jan Simon, krakowski filmowiec i autor instalacji, którego artystyczne wizje często mają ponury, katastroficzny wydźwięk. Do „Holy Holes” podszedł jednak w zupełnie inny, abstrakcyjny sposób – robotyczny, mechaniczny, ale ekspresyjny ruch obiektów wizualizuje zawartą w tekście utworu pasję i pożądanie.


Wideo do „Funeral” przygotował Kévin Bray, holenderski artysta, projektant i wykładowca w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. Oto jak objaśnia swoją wizję: „Angielskie słowo image pochodzi od imago, czyli pośmiertnego odlewu ludzkiej twarzy. Wizerunek jest cieniem, widmem wykreowanym ze spektrum światła. Jest przedstawieniem ciała, obiektu, rzuconym na ziemię. Nasz cień w pewnym sensie zdaje się przypominać o naszym ludzkim stanie”.


Bownik natomiast zilustrował utwór „Haiti”. Jego klip ma bardzo fotograficzny charakter. Inspiracje pochodzą z fotosów filmowych złotego okresu hollywoodzkiego kina lat trzydziestych XX wieku. Kadry w szczególny sposób łączą aurę doskonałości z nieukrywaną sztucznością sytuacji. Pojawia się też specyfika analogowych rozwiązań, gra z konstruowaniem rzeczywistości przy użyciu najprostszych metod. Paweł Bownik to absolwent filozofii na lubelskim UMCS oraz fotografii na ASP w Poznaniu. Jednym z jego najgłośniejszych projektów jest cykl fotografii „Gamers”, poświęcony e-sportowcom, czyli uczestnikom turniejów gier komputerowych.


Monika Brodka to polska wokalistka, o której zrobiło się głośno w 2003 roku za sprawą wygranej w 3. edycji programu telewizyjnego Idol – „łowiącego” muzyczne talenty, gdzie w eliminacjach wykonała piosenkę „New York” Franka Sinatry. Ciekawostka jest, że ukończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec.

Jej debiutancki krążek zatytułowany „Album” ukazał się pod koniec 2004 roku, który poprzedzony był epką zawierającą 6 utworów – „Mini Album vol. 1″. Na pierwszy singiel promujący wybrano wówczas utwór „Ten”. Warto wspomnieć również o innych znakomitych kawałkach z tej płyty: „My” i „Dziewczyna mojego chłopaka”.

Pod koniec 2006 roku na rynek trafiła jej druga płyta zatytułowana „Moje piosenki”. Krążek utrzymany był w stylistyce czarnych brzmień r’n’b i soulu. Wydawnictwo promowała piosenka ”Znam cię na pamięć”, która okazała się wielkim przebojem. Hitami były również numery: „Miał być ślub…” i „Za mało wiem”.

Dopiero w 2010 roku, ukazał się trzeci album wokalistki, „Granda”, którego producentem był ojciec Moniki, Jan Brodka (autor kompozycji „Hejnał”). Dzięki temu longplayowi artystka została nagrodzona prestiżowymi nagrodami Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (za numer „Granda”) oraz Wokalistka Roku.

W 2016 roku wydała świetny album zatytułowany „Clashes” z hitami „Horses” i „Santa Muerte”. Ciekawostką jest, że artystka od niedawna prowadzi audycję radiową zatytułowaną „Lamenty i Odmęty” w Programie Trzecim Polskiego Radia.


Brodka na Facebooku

Strona WWW

RedBull na Facebooku

Strona WWW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.