Premiera debiutanckiego albumu Sommelta

W polskim przemyśle muzycznym pojawiła się nowa płyta! Mowa o “Rituals” – debiutanckim albumie skrywającego się pod pseudonimem Sommelt, kompozytora i performera Tomka Kuczmy.

Wszystkie utwory na płycie są w całości zaimprowizowane i nagrane na żywo na kilkudziesięciu instrumentach. Są one oparte na nastroju i energii osób uczestniczących w każdym z tytułowych „rytuałów”. Koncepcja albumu opiera się na utraconych ceremoniach i rytuałach, które towarzyszyły różnym obrzędom przejścia i ważnym momentom w życiu człowieka. Przełomowym chwilom, w których jednostka stawała się pełnoprawnych członkiem społeczności oraz integralną częścią jej ducha i energii.

Rituals” to próba ożywienia tych doświadczeń oraz towarzyszących im dźwięków we współczesnej, miejskiej, zatomizowanej rzeczywistości. Każdy z utworów to interakcja z innymi ludźmi – od kameralnego spotkania z rodzicami w utworze „Elder”, po występ przed większą widownią w „Cane” i „Ancient Robotics”.

Brzmienie Sommelta oscyluje wokół jazzu, z elementami rdzennej muzyki afrykańskiej i amerykańskiej. Dominujące w jego muzyce, jednostajne, transowe rytmy perkusyjne oraz przestrzenne dźwięki fletów i piszczałek, wprowadzają słuchaczów i słuchaczki w stan relaksu oraz likwidują wszelkie napięcia i stresy. Sommelt wykorzystuje w swoich performance’ach pokaźny arsenał instrumentów. Od Nord Druma, Nord Stage’a, Yamahy Reface CP, gitary basowej, saksofonu, fletów, bębnów, grzechotek i gwizdków po rozmaite obiekty znalezione – wszystko przepuszczone przez looper EHX 45000 i kilka efektów gitarowych.

Jego debiutancki album jest dostępny na wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych, z kolei na platformie YouTube można znaleźć – stworzoną również przez niego – piękną animację do utworu „New Tribe”:


Zajrzyj po więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.