Teledysk „Wracaj do domu” od Korteza

1Parę dni temu, 27 października br., w Sieci ukazał się najnowszy teledysk Korteza. Tym razem artysta zaprezentował klip do utworu „Wracaj do domu”. Numeru próżno szukać na regularnej liście koncertowej, jednak w ramach wyjątku obraz wraz z dźwiękiem został zarejestrowany podczas próby w krakowskim klubie Studio. Efekt można znaleźć również na płycie „Kortez/Kraków/2.04.2016/Klub Studio/Oficjalny Bootleg” jako bonus track.


„Wracaj do domu” ma dla mnie szczególne znaczenie – wiąże się z nim pewna historia. Długo nie mogliśmy z Agatą napisać tekstu do tego numeru, a kiedy już powstał coś ciągle w nim nie grało. Zmienialiśmy aranże, sposób śpiewania, tonacje, ale wciąż nie byliśmy zadowoleni. W końcu po którejś z wielogodzinnych nocnych sesji w studiu zdecydowaliśmy, że chyba trzeba jednak wymienić tekst. I jak to często bywa w takich momentach kiedy stoisz pod ścianą i walisz głową w mur przyszło rozwiązanie – zdradza Kortez.


Inspiracją do stworzenia ostatecznej wersji warstwy tekstowej był nigdy nieopublikowany zbiór opowiadań Jarka Szubrychta noszący tytuł „Orszak”. Jednym z bohaterów jest tu pewien chłopiec pełniący jednocześnie rolę narratora. Podobnie jak Kortez i współautorka tekstu, Agata Trafalska, pochodzi on z małej miejscowości. Do miasteczka przybywa nieznajomy. Wyróżniając się na tle tubylców stylem zachowania i ubioru oraz szafując wiedzą z „wielkiego świata”, szybko zyskuje sobie szacunek i sympatię lokalnej społeczności. Okazuje się, że tajemniczy gość przywiózł ze sobą ciężki narkotyk, który cieszy się wśród mieszkańców coraz większą popularnością. Zastąpiwszy wszelkie inne używki, nieodwracalnie niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne zażywających go nieszczęśników. Do budowanej na fundamentach uzależnienia wspólnoty pragnie dołączyć również owładnięty urokiem przybysza chłopiec. I kiedy wreszcie udaje mu się stanąć przed tym obcym i równocześnie cenionym obliczem, zostaje brutalnie odepchnięty. Autor opowiadania sugeruje, że gest ten mógł stanowić swoisty akt łaski, mający na celu uratowanie życia niedoszłej ofiary.


Czy tak jest w istocie? Przekonajcie się sami, sięgając po tę mocną historię z wyraźnie zarysowanym przekazem.


Zajrzyj po więcej:

Kortez na Facebooku


2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.