[RECENZJA] Biak x HWR – „The Winners” czyli stary, bardzo dobry hip-hop

W zalewającym nas potoku różnych, nowych muzycznych produkcji wszelkich gatunków, zwykle ociekających milionem krzyczących kolorów, czasem mam ochotę sięgnąć po coś w starym dobrym stylu. I tu nadarza się okazja żeby zapoznać się z nowym wydawnictwem Biaka i HWR-a „The Winners”, którzy wracają do starej ery hip-hopu.

Z końcem stycznia w nasze ręce trafił krążek „The Winners” będący owocem współpracy Biaka i DJ-a HWR wydanym przez MaxFloRec. Przez samych twórców opisywany jest jako „wierny klasycznemu brzmieniu lat 90. określanych nierzadko „złotą erą” hip-hopu”. Gwarantuję, że już po przesłuchaniu samego Intra płynnie wejdziecie w niebanalny muzyczny, lekko brudny klimat kojarzący się z ulicami wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych ostatniej dekady XX w.

„The Winners” to 14 spójnych kawałków, w których doskonale uzupełniają się liryczno-rapowe talenty Biaka i odważne zestawy sampli, bitów oraz scratch’y DJ-a HWR. Wprowadzające „Intro” to nie tylko muzyczny wstęp do całego materiału. Biak charakteryzuje w nim obecny wygląd polskiej sceny hip-hopowej „…jeszcze kilka imion dostaje szacunek tu i teraz, resztę klikam ‘wyłącz’” oraz zapowiada iż : „W polską scenę mamy w planie wnieść parę zmian…”. Temat jest kontynuowany w kilku innych kawałkach, między innymi w bezkompromisowym i ostrym „ Podnieś do góry broń”, gdzie w niewybredny sposób autor wypowiada się o kiepskich raperach.


Biak x HWR – THE WINNERS


Z kolei „Mój hip hop” to delikatna wręcz, ciepła melodia, która kontrastuje z mocnym tekstem opisującym drogę rapera w branży, wspominając iż to „Kwestia determinacji, naturalny luz” pozwoliły Biakowi na rozkręcenie się w rapowym światku.

W kilku tekstach raper rozlicza się ze swoim dotychczasowym, mocno imprezowym trybem życia m.in. w „Duży procent”. Podsumowując i wyciągając pewne wnioski na przyszłość oraz momentami ironicznie komentując codzienną rzeczywistość – „Praca Plus Praca”. Choć niektórym rap kojarzy się z dołującymi, szarymi blokowiskami nie raz na płycie usłyszycie pozytywne, motywujące wersy jak choćby „Nie ma ludzi bez talentów, jest tylko brak wiary” (Obraz) czy „Siła to nie pięści to pewność siebie” (Gotowy na wszystko).


Kup album: http://sklep.maxflo.pl/pl/p/Biak-x-HWR-The-Winners-MP3-PREORDER/686?preview=true


Oprócz Biaka i DJ-a HWR do ostatecznego brzmienia płyty przyczyniło się kilku bardzo istotnych gości takich jak Uka, Rakraczej, Kotzi, Młody MD. Szczególnie jednak zwrócić należy uwagę na obecność w utworze „Duży procent” J-Ro członka legendarnej kalifornijskiej grupy Tha Alkaholiks. Z kolei kobiecy akcent na płycie dodaje Lilu w promującym cały album singlu „The Winners”. Ciepły głos tej wokalistki w refrenach wprowadza świetny klimat do piosenki doskonale uzupełniając rapującego Biaka.

Nawiązując do tytułu albumu myślę, że Biak i HWR zdecydowanie są zwycięzcami i wygrywają w wyścigu na najlepszą oldschoolową płytę hip-hopową. Klasyczne brzmienia, dopracowane soczyste bity, pocięte, brudne sample stworzone przez DJ-a HWR oraz charakterystyczny flow i ciekawe teksty Biaka tworzą unikalny charakter tego wydawnictwa. A mastering materiału wykonany przez DJ-a Eproma na analogowych maszynach i taśmach dodatkowo nadaje mu oldschoolowego wymiaru.


Biak x HWR – Outro ft. DJ Eprom


Jedynym zarzutem jaki znajduję w kwestii materiału „The Winners” to fakt, iż w zasadzie dostępny jest on tylko w wersji elektronicznej. Bo choć wiadomo, że przemysł muzyczny idzie z duchem czasu i posługuje się najbardziej rozpowszechnionymi ścieżkami dostępu do słuchaczy, to fajnie by było tego wydawnictwa posłuchać z fizycznej kopii. Chociaż z CD…. A najchętniej to odpaliłabym ją z kaseciaka, siedząc na parapecie i patrząc na moje oldschoolowe blokowisko z wielkiej płyty.


Zajrzyj tu:

MaxFloSklep: http://sklep.maxflo.pl/

Biak facebook: https://www.facebook.com/biakybiak/?fref=ts

DJ HWRhttps://www.facebook.com/djHWR/

 

Portal Muzykoholicy.com objął patronat medialny nad płytą „The Winners”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *