[RECENZJA] Elektryzująca mieszanka wybuchowa SIQ

SIQ (czyt. siku) to muzyczna mieszanka wybuchowy. Zespół tworzy kojarzona z zespołów Pogodno, BiFF oraz z projektu Kobiety wyklęte Ania Brachaczek, grający w Acid Drinkers Maciej „Ślimak” Starosta, a obok nich Tomek „Biały” Białoń, Bart Kiciński i Michał Kaleciński. Teksty Ani oraz kompozycje Ślimaka w połączeniu z energią wszystkich członków zespołu tworzą 12 energetycznych nagrań na debiutanckiej płycie zespołu.

SIQ

Zespół łączy rock’n’roll z punkiem tworząc prawie garażowe granie, a barwa głosu Ani kojarząca się z big-beatem lat 70-tych wzmacnia efekt. Chociaż stylistyka albumu konsekwentnie przechodzi z piosenki na piosenkę, kolejne utwory różnią się od siebie. Grupa przemyca różna brzmienia spojone tekstami nieraz o ironicznym, zadziornym zabarwieniu (dla przykładu „Kolorowe pudło” jest o dominacji telewizora nad życiem).

Tekstom trafnym do rzeczywistości towarzyszą wyraźnie zarysowane gitary (także elektryczne solówki) i mocne uderzenia rytmicznej perkusji. Niemała odpowiedzialność jest po stronie perkusisty – bębny służą m.in. w „Oddechu szczura” czy „Larwie blues” za instrument wprowadzający, do którego stopniowo dołącza reszta zespołu. Bonusem na płycie jest cover Maanamu „Szare miraże”.

Singlem promującym album jest „Człowiek usterka”. Już wstęp do piosenki doskonale oddaje mądry charakter płyty: „coś podpowiada mi, że oddychanie trochę ważniejsze jest niż buty za pięć stów i w promocji tusz”. Jeśli muzyka jest misją, SIQ odważnie wyraża swoje stanowisko we współczesnym świecie. Cieszy mnie to, bowiem w natłoku komercyjnych nagrań coraz mniej miejsca jest na muzykę, którą nie tylko się słyszy, ale i słucha.

Na zakończenie pozostaje mi zacytować singlową piosenkę: „wybrałam taką grę: więcej dziś pokory mam i wymagania mniejsze już od paru lat”. Mam nadzieję, że zespół względem siebie nie będzie obniżał wymagań i dalej dążył obraną ścieżką.

Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *