[RECENZJA] „Królowie życia”, czyli Skawiński i Tkaczyk w szczerej rozmowie

Od książek biograficznych bądź tych typu wywiad rzeka oczekuję zazwyczaj dwóch rzeczy: poznania faktów dotąd mi nieznanych oraz wrażenia, że czytam dobrą, wciągającą powieść. Biorąc na warsztat pozycję „Królowie życia. Kombi, Skywalker, O.N.A. i… Kombii, czyli 40 lat wzlotów i upadków na scenie”, nie wiedziałam, czy zakończę lekturę usatysfakcjonowana odnalezieniem wspomnianych czynników. Teraz z całą stanowczą potwierdzam ich istnienie, o czym spróbuję opowiedzieć Wam w kilku – no, może w kilkudziesięciu – prostych zdaniach.


„Królowie życia” to rozmowa z Grzegorzem Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem, filarami zespołów, które na polskim rynku muzycznym narobiły niezłego zamieszania. Na samym początku warto wspomnieć o równie ważnej postaci, jaką jest Jakub Frołow, pełniący tu rolę przepytującego. Dialog został poprowadzony w sposób sprawny, uwypuklający najciekawsze kwestie. Widać wyraźnie, że Frałow stawia na pierwszym planie swoich rozmówców, a nie własną osobę, co, wbrew pozorom, nie zdarza się nagminnie w przypadku wywiadów. Szkoda zatem, iż znalezienie tego nazwiska w kontekście rzeczonej książki nastręcza niemałych trudności, aczkolwiek ów zabieg mógł być zastosowany celowo.


W książce nie brakuje oczywiście rozdziału poświęconego podziałowi dorobku muzycznego Kombi. Skawiński i Tkaczyk przybliżają czytelnikom kulisy konfliktu ze Sławomirem Łosowskim. Każdy, kto czerpał wiedzę na ten temat z wyrwanych z kontekstu wypowiedzi zamieszczanych w Internecie, telewizji czy prasie, ma teraz szansę na zgłębienie tej historii podanej klarownie i bez owijania w bawełnę. Ale czy obiektywnie? Nie wiemy, ponieważ należy pamiętać, że to wyłącznie jedna strona sporu. Kwestię tę pozostawmy niedopowiedzianą, pozwalając odbiorcom na wysnucie osobistych wniosków.


Inną bohaterką książki została Agnieszka Chylińska, wokalistka kultowej grupy O.N.A. Momentami przypisywane są jej pewne cechy czarnego charakteru, choć w ogólnym rozrachunku przedstawiony obraz piosenkarki nieco zaskakuje. Pozytywnie czy wręcz przeciwnie? Odpowiedzi na owo pytanie nie zdradzę, przekonajcie się sami.


Twórcy Kombii odsłaniają przed nami parę tajników show-biznesu i artystycznej egzystencji, życia w trasie i w studiu nagraniowym, komponowania i docierania się osobowości. Książkę pochłania się szybko, aż zbyt szybko, gdyż pozostaje nam niedosyt: chciałoby się więcej! Nie zapominajmy jednakże, iż ta opowieść nie kończy się w tym miejscu, a trwa nieprzerwanie od czterdziestu lat. Raz nabierając rozpędu, raz odrobinę zwalniając, lecz wciąż podążając naprzód, w kierunku nowych pomysłów i takiż projektów.


Zajrzyj po więcej:

Kombii na Facebooku


fot. Empik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.