[RECENZJA] Nocny SuperSam i album Dźwiękoszczelna

Choć album został opublikowany niemalże pół roku temu, warto do niego wrócić. Melodyjna prostota zawieszona pomiędzy popem a alternatywą! Taka jest właśnie „Dźwiękoszczelna”.

 

Album składa się z 8 utworów:

  • Nie
  • Nienarodzony
  • Dźwiękoszczelna
  • Ballada o małżeństwie
  • Niespełnieni
  • Modlitwa do (Św)ieckiego Boga
  • Tam, tam…
  • Żebro

Choć warstwa tekstowa wszystkich 8 utworów wydaje się prostsza niż przeciętnego albumu,  w tej prostocie każdy może się lepiej odnaleźć i przyjmować tekst, taki jakim jest. Nocny SuperSam wyszedł zapewne z założenia, że jeżeli nasze życie, szczególnie w dużym mieście, samo w sobie jest skomplikowane, to nie warto o nim opowiadać  w taki sposób. Dlatego teksty te są łatwo przyswajalne dla każdego, a dzięki temu, że mówią o problemach takich, jakie ma większość społeczeństwa, każdy może poczuć pewne korelacje z albumem.

Jak już wspomniano album pod względem muzycznym można umiejscowić pomiędzy popem i alternatywą. W większości składa się z łagodnych, czasem melancholijnych melodii, pasujących w punkt z tekstem. Są jednak momenty, w których spokój utworów jest przełamywany, co przeciwdziała monotonii. Wokal Agaty Fijewskiej, który chwilami jest niemalże dziecięcym, łagodzi poważne tematy, które są poruszane. Całość muzyczną uwieńcza bogata paleta dźwięków, które nie przytłaczają, a nadają charakter całemu albumowi.

Nocny SuperSam pochodzi z Warszawy. Oto jego skład:

Agata Fijewska – śpiew, instrumenty klawiszowe
Wawrzyniec Jan Dąbrowski – śpiew, gitary, ukulele, instrumenty klawiszowe, elektronika
Maciej Rozwadowski – perkusja, instrumenty perkusyjne, elektronika
Rafał Trzciński – gitara basowa

Wszystko inne, co powinniście wiedzieć o zespole znajduje się w tychże słowach samego zespołu:

„Pracujemy, bawimy się, uprawiamy seks. Robimy zakupy w sklepie 24h. Gapimy się w nocne wydanie tv info lub siedzimy przed laptopem do białego świtu. Warszawa…
Wszystko, żeby być na bieżąco.
Czasem po prostu kładziemy się spać, żeby nadrobić trochę snu i.. nie możemy zasnąć… „Nocny SuperSam” to zapis takich nocy.”

Album można odsłuchać i kupić m.in. na stronie oficjalnej zespołu:

https://nocnysupersam.bandcamp.com/