[RECENZJA] Paweł Rosak – ,,Who Knows”

pawelPaweł Rosak to przede wszystkim muzyk, wokalista, kompozytor, ale i  producent, urodzony w Warszawie, wychowany w Londynie. Obecnie mieszka w Maladze. Jako muzyk i kompozytor współpracował między innymi z Hugh Murphym, Davidem Soulem, Hugh Burnsem oraz Pepsie z WHAM! Był producentem albumów holenderskiego gitarzysty – Leigha Blonda. Na jego koncie znajdziemy także muzyczne produkcje, nagrane m.in. z Melem Collinsem.

Teraz przyszła pora porozmawiać na temat kolejnego uderzenia muzycznego… czyli album Who knows! Znajdziemy na nim 9 utworów, zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. Wszystkie teksty, muzyka jak i produkcja są autorstwa Pawła Rosaka. Płyta jest opatrzona dedykacją ku pamięci przyjaciół – Oscara Castro Neves’a, Bena E. Kinga, w następnej kolejności do mamy i syna Piotra.

Pan Paweł zaprosił do współpracy przy płycie zarówno światowych, jak i polskich muzyków, m.in. Annę Marie Jopek, Michała Dąbrówkę, Lulo Pereza.

                 

Album zawiera w sobie dużą dawkę dojrzałości, nie tylko muzycznej, ale i życiowej. W jednym z wywiadów sam przyznał, że spełnił swoje marzenie i wydał swoją płytę. Potrzebował jednak do tego dojrzeć. Tak też się stało…Nie jest to płyta do słuchania przy piwie w knajpie, ale do lampki wina w zaciszu domowym. Możemy w jakimś stopniu dorosnąć w przeciągu kilkunastu minut. W pierwszej kolejności, zwrócicie uwagę na wrażliwość, łagodność i ogrom miłości wyśpiewanej w tych sekwencjach… Tematyka płyty jest z gatunku tych, które z pewnością poruszają. Każdy dźwięk odrywa inną historię, czego kwintesencją jest właśnie opowieść słowami. Doszukamy się z jednej strony dźwięków nowoczesnych, jak i tych vintage. W jakim klimacie jest płyta? Ciężko określić… mieszanka jazzu, soul’u, jak i w niewielkiej ilości popu. W związku z tym oryginalność jest dość mocno zauważalna.

Jeśli miałabym wskazać utwór, który najbardziej utkwił w mojej pamięci to zdecydowanie Mysteries of the heart, która poświęcona jest Gerry’emu Rafferty. Jest ostatnim utworem z płyty, a jednocześnie dla mnie najważniejszym. Pokazuje przede wszystkim ulotność. Jednego dnia jesteśmy, drugiego nas nie ma. Brak nam jakiejkolwiek pewności w życiu, ciągle stoimy pomiędzy życiem, a śmiercią. Kolejnym tematem, zupełnie swobodnym jest miłość w utworze Love is a traveller. I tak – miłość jest podróżą, a to nawet bardzo złożoną! Pełne wzruszenie obejmuje również piosenka Whispers and cries.

                     

Autor wprowadza nas w swój mały, intymny świat, odkrywając zarazem swoje życiowe historie i przemyślenia. Zatem zapraszam Was bardzo serdecznie do przesłuchania utworów i zapoznania się z talentem pana Pawła. Mam nadzieję, że przyjmiecie go równie ciepło jak ja.


Zajrzyj po więcej! 

https://www.facebook.com/pawelrosakofficial/


Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *