[RECENZJA] ŜANĜO – ,,Zmiana Wibracji Ziem”

sangoo

Tym razem bierzemy na tapetę nie tak już nową, ale interesującą płytę zespołu ŜANĜO „Zmiana wibracji Ziemii”. Grupa powstała z inicjatywy Kamila Rogińskiego w 2011 roku. W zespole towarzyszą mu: Ju Ghan, Łukasz Dembiński, Aneta Szlacheta, Sławek Janus, Darek Mikłasz, Tomasz Lewiński i Bogusz Stępak. Gościnnie w roli wokalistów wystąpili m.in. Maciej Balcar, Halina Bergerné Wilk, Natasza Sołtanowicz i mistrz fado Joao de Sousa.

Sango łączy ze sobą muzykę i taniec, co z pewnością idzie ze sobą w parze! Czy to dodaje im oryginalności? Być może nie, ale to co ich wyróżnia to przede wszystkim język, w którym śpiewają.  A jest to esperato, czyli tzw.  język pomocniczy stworzony przez Ludwika Zamenhofa z końcem XIX wieku. Z założenia mający być łatwy do nauki i komunikacji dla ludzi z różnych narodów i kultur, bo zbudowany w oparciu o fuzję oraz uproszczenie słownictwa i zasadach gramatycznych różnych języków. Fakt, który mnie zadziwia to to, że ponad 30 mln ludzi potrafi posługiwać się tym specyficznym językiem. Uniwersalność esperanto odbija się również w muzycznej warstwie płyty zespołu Sango , który tworzy muzykę wielokulturową, łatwą w odbiorze dla większości słuchaczy.

Ich płyta składająca się z 8 utworów, została stworzona przez zespół znanych muzyków,  którzy nie od dzisiaj zajmują się graniem.  Bardzo pozytywnie i bogato wypada sekcja instrumentalna. Mamy okazję posłuchać między innymi dźwięków pochodzących z mniej znanych instrumentów jak chociażby djembe, balafon, gu zheng.

Doceniam bardzo oryginalność całość płyty. Są to intrygujące melodie i różnorodne kompozycje. Całkiem ciekawie wypada również wizualna strona albumu – duży plus za fajną, rzucającą się w oczy grafikę, która oddaje klimat całej płyty.

Jeśli chodzi o muzykę to kojarzy mi  się z pewną mistyką i ezoteryką, z którą osobiście nie mam zbyt wiele do czynienia.  Płytę przesłuchałam od początku do końca, czekając jednak troszkę na coś więcej. Być może jest to wynikiem tego, iż takiej muzyki nie słucham na co dzień i nie wiedziałam czego się spodziewać.

Nie ulegajcie jednak w stu procentach mojej opinii, a sami przesłuchajcie jednego z ich kawałków 🙂

             

Trzymam mocno kciuki za dalsze poczynania zespołu, bo każda inicjatywa która ma w pozytywny sposób łączyć ludzi różnych kultur jest jak najbardziej godna pochwały !


Zajrzyj po więcej!

https://www.facebook.com/sangozmianawibracjiziemi/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *