Cyrk Deriglasoff – polska grupa grająca szeroko pojętą muzykę rockową, była gościem kolejnej odsłony „Piątków z Nową Muzyką”.
Liderem zespołu jest Olaf Deriglasoff – polski basista, muzyk sceny niezależnej i kompozytor. W kwietniu na rynku ukazała się płyta „Magia y tresura”, a w U22 kapela zaprezentowała teledysk do utworu „Córki nie ma w domu”. Spotkanie z artystami odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV.
Cyrk Deriglasoff to projekt, który powstał w 2016 roku. Twórczość zespołu to metafora pogmatwanej rzeczywistości oraz ironiczny komentarz do współczesnego świata. Grupa z niezwykłą lekkością łączy wiele życiowych prawd z zaskakującymi metaforami. Charakteryzują się nie tylko brzmieniem, ale i kpiarskim językiem czy autoironicznym wyśmianiem rzeczywistości.
Cyrk Deriglasoff jest zespołem o dość specyficznym instrumentarium jak na skład rockowy – mocniejsze dźwięki przeplatają się bowiem z alternatywnymi aranżacjami, a wszystko to uzupełnione jest jeszcze przez sekcję dętą.
Podczas spotkania w U22 zespół premierowo zaprezentował teledysk do utworu „Córki nie ma w domu”. Piosenka jest opowieścią o troskliwym ojcu chroniącym swoją córkę przed absztyfikantami.
Olaf Deriglasoff jest jedną z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Zaczynał w legendarnym zespole Dzieci Kapitana Klossa. Współtworzył zespoły Apteka, Homo Twist, Püdelsi, Kury czy solowe projekty Kazika Staszewskiego i KNŻ. Zaaranżował i wyprodukował płyty dla Yugoton czy Dr Misio. Od kilkunastu lat tworzy projekty firmowanymi własnym nazwiskiem – Jakubik & Deriglasoff i Nawrocki & Deriglasoff. Najnowszym jest Cyrk Deriglasoff. Do składu kapeli należą Tomek Kasiukiewicz (puzon), który występuje z Melą Koteluk, Arturem Rojkiem czy Lechem Janerką, Grzegorz Wiencek (gitara) współpracujący z Teatrem Rampa, Robert Kamalski (saksofon), którego usłyszeć można w Jazz Soul Quartet, Grzegorz Pastuszka (suzafon) grający w zespole Nervy i Dixie Tiger’s Band. Skład zamyka Robert Rasz (perkusja) znany ze współpracy z Melą Koteluk czy Gabą Kulką.
Fot. Darek Kawka/ZPAV
Muzycy tworzący niekonwencjonalną mieszankę są także całkowicie niezależni. Płyta „Magia y tresura” została nagrana i wydana bez udziału wytwórni płytowej. Takie wydawnictwo ma podkreślić bezkompromisową wolność artystyczną, która od zawsze przyświeca liderowi zespołu.
(materiały prasowe)
Zobacz więcej: