[RELACJA] Gala rozdania nagród „Paszporty Polityki” za rok 2015

Kolejny raz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się Gala rozdania nagród „Paszporty POLITYKI”. Tym razem i my uczestniczyliśmy w wydarzeniu oraz mieliśmy szanse zobaczyć na własne oczy jego przebieg.

paszporty

Galę rozpoczął występ Artura Rojka śpiewającego utwór „Syreny” z aranżacją przedstawianą przez Kwadrofonik. Jest to polska grupa muzyczna grająca muzykę współczesną i improwizowaną, która otrzymała jeden z Paszportów”Polityki” 2014 w kategorii muzyka poważna. Członkowie zespołu Kwadrofonik podczas trwania całej gali nie rozstawali się ze sceną i znajdującymi się na niej instrumentami, aby w stosownych momentach zachwycać ciekawymi brzmieniami  fortepianowo-perkusyjnymi tworząc niezwykły nastrój.

Prowadzącymi byli Jerzy Baczyński – naczelny tygodnika oraz Grażyna Torbicka – dziennikarka TVP, a w tym roku Paszporty „Polityki” wręczono po raz 23.

„Wręczając Paszporty, wcale nie sugerujemy laureatom, żeby wyjeżdżali z kraju” – zapewniał redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński podczas gali rozdania naszych dorocznych nagród kulturalnych. Paszporty wręczyliśmy już po raz 23. – i w zupełnie innych okolicznościach (głównie politycznych) niż choćby przed rokiem.

Niezależnie jednak od okoliczności Paszporty POLITYKI pozostają znakiem jakości – przeglądem nowych zjawisk, mód i osobowości kultury. Najlepiej, co podkreślamy z dumą, zaświadczają o tym zresztą życiorysy tegorocznych laureatów. Ale i całej osiemnastki nominowanych.

Gala odbyła się tradycyjnie w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W tym roku nagrody „Polityki” otrzymali:

  • Łukasz Orbitowski – w kategorii literatura

Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia. Za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby.

  • Magnus von Horn – w kategorii film

Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia. Za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby

  • Ewelina Marciniak – w kategorii teatr

Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.

  • Tymek Borowski – w kategorii sztuki wizualne

Za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem. Za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs.

  • Marcin Świątkiewicz – w kategorii muzyka poważna

Za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.

  • Kuba Ziołek – w kategorii muzyka popularna

Za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk.

  • zespół studia CD Projekt RED – w kategorii kreator kultury

Za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z „Wiedźmina” wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce.

 

 

Gala  „Paszporty POLITYKI” za rok 2015 zakończyła się ponownym występem Artura Rojka i  zespołem Kwadrafonik i utworem „Czas, który pozostał”.

 

Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *