[RELACJA] Spotkanie z Tomaszem Stańko || Piątki z Nową Muzyką

To prawda, że nie lubię poniedziałków. Jednak ten miniony 24-go był inny. Był zdumiewająco przyjemny. Wszystko dzięki Digital Open Group, które z pomocą sponsorów: zpav, denon, martel, w ramach spotkań „Piątków z Nową Muzyką” zorganizowało tak wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Stańko. Wydarzenie to miało miejsce oczywiście przy Alejach Ujazdowskich w studio U22, gdzie zebraliśmy się o godzinie 16.


ts-fot-m-kaminski

Gość specjalny spotkania, Tomasz Stańko podzielił się po raz pierwszy nowym, jeszcze niepublikowanym materiałem. Jego wydanie planuje na styczeń. Nad nowym albumem pracował od czerwca wraz ze swoim zespołem we Francji, a teraz przygotowuje się do festiwalu Jazzowa Jesień, którego jest dyrektorem. Festiwal Jazzowa Jesień odbędzie się już po raz 14-ty w dniach 15-20 listopada w Bielsku-Białej. Festiwal ten stał się jednym z najważniejszych miejsc na jazzowej mapie tej części Europy, ciesząc się zarówno uznaniem krytyki, wiernej publiczności jak i samych artystów, ceniących jego wyjątkową atmosferę. Jazzowa Jesień znana jest z prezentowania najważniejszych osobistości współczesnego jazzu. W trakcie trzynastu lat działalności na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughin, Jan Garbarek, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz w wielu „wcieleniach”, Tomasz Stańko.


jazzowa-jesien

Jazzowa Jesień swój sukces zawdzięcza trzem wyjątkowym okolicznościom: osobowości Tomasza Stańko, wsparciu i zaangażowaniu miasta Bielsko-Biała oraz mecenasowi artystycznemu wytwórni ECM. Akronim ECM, Editions of Contemporary Music, jest także adekwatny – to monachijskie wydawnictwo nie ustaje we wzbogacaniu swojego katalogu. Przez ostatnie lata Manfred Eicher produkuje nie mniej niż 60 płyt rocznie, co jest liczbą imponującą. Najciekawsze projekty ze stajni ECMcentralnym punktem każdej Jazoowej Jesieni.


tomasz-stanko-spotkanie

Spotkanie rozpoczęło i zakończyło się odsłuchem nagrań autorstwa Tomasz Stańko Quartet. Podczas rozmowy z prowadzącym spotkanie Łukaszem Lembasem, artysta bardzo pewnie z dumą mówił o swoim dziele, podkreślając satysfakcję, jaką mu daje jak również profesjonalizm, którym się charakteryzuje. Nie ma wątpliwości, że pan Tomasz wraz z trzema swoimi muzykami stworzył kolejne unikatowe utwory. Zadowolenie ze swojej pracy oraz bezwymiarowe zamiłowanie do muzyki jazzowej było bardzo przekonywujące, co stworzyło nieprzeciętną na tego typu spotkaniach atmosferę. Zarażeni entuzjazmem zgromadzeni mogli zachwycać się odtwarzanym materiałem muzycznym. Poza premierą kwartetu Tomasza Stańko stanowiły go utwory również innych muzyków: Jakob Bro Trio, Food, którzy pojawią się na festiwalu oraz Kim Kashkashian i Lery Auerbach (nowość ECM). Jak stwierdził pan Tomasz jazz jest muzyką, w którą trzeba „uwierzyć”. Mam wrażenie, że dzięki jego obecności oraz kunsztownie dobranym kawałkom mi się to udało, a fala dźwięków trąbek, kontrabasów, bębnów, gitar i wielu innych zagrała we mnie swój mały koncert w dużej mierze przeplatając emocje.

W trakcie spotkania miała miejsce mała przerwa, w której można było co nieco przekąsić. Tuż po niej odbyło się losowanie wrzucanych na wejściu do studia wizytówek. Wylosowani znaleźli się w posiadaniu płyt przygotowanych przez Universal Music Polska i biografii Tomasza Stańko„Desperado”. Ta przygotowana przez Digital Open Group niespodzianka wprawiła w bardzo dobry nastrój szczęśliwców, w których grupie niespodziewanie się znalazłam. Niespodzianką dla gościa specjalnego – Tomasza Stańko był rum firmy martel, taki sam jaki goście mogli degustować podczas wydarzenia.


14-jazzowa-jesien

Na zbliżającej się imprezie niestety pojawić się nie mogę, a zapowiada się ona naprawdę dobrze. 14-ta edycja festiwalu obfituje w europejskie i polskie premiery, nowe, zaskakujące konfiguracje muzyków, wielkie nazwiska i najgorętsze odkrycia. Na scenie Bielskiego Centrym Kultury wystąpią: Dino Saluzzi, duet Vijay Iyera i Wadada Leo Smith’a, Craig Taborn, Michael Formanek, Avishai Cohen Quartet, Jakob Bro z Joey Baronem i Thomasem Morganem, Food, Paul Jones and Digby Fairweather, premierowy projekt Tomasza Stańko oraz jego super-grupa złożona z nowojorskich muzyków w składzie: David Virelles, Reuben Rogers i Marcus Gilmore, który zastępuje Geralda Cleavera.

Bardzo mi było miło uczestniczyć w zorganizowanym nietypowo w poniedziałek spotkaniu z serii „Piątków z Nową Muzyką”. Pomimo tego, że ,jak stwierdził pan Tomasz Stańko, publiczność Bielska – Białej jest najbardziej dojrzała na przygotowaną przez niego dawkę jazzu nie mam wątpliwości, że przyjezdni z okolic Bielska, jak również z daleka, są już gotowi i nie mogą się doczekać, aby usłyszeć repertuar. Jest on niewątpliwie niepowtarzalny, ponieważ nikt nie ma takiego „nosa do muzyków” jak właśnie Tomasz Stańko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.