[RELACJA] Video, MMM i Feel na Wielkiej Gali Integracji

Integracja poprzez muzykę to coś, co lubimy najbardziej. Dlatego nie mogło nas zabraknąć podczas 21. Wielkiej Gali Integracji uświetnionej przez występy zespołu Video z grupą Młodzi Migają Muzykę oraz formacji Feel. Tegoroczna odsłona tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się w minioną sobotę, tj. 19 listopada br., pod hasłem „Sprawni w pracy”.


Po przybyciu na teren warszawskiej Areny Ursynów dało się dostrzec tłumy uczestników poszukujących swoich miejsc w odpowiednich sektorach. Liczba gości oscylowała wokół 2,5 tys., z czego aż sto czterdzieści osób poruszało się na wózkach inwalidzkich. Całe przedsięwzięcie okazało się zatem niezłym wyzwaniem logistycznym, któremu jednak organizatorzy, przedstawiciele Integracji, bez żadnych wątpliwości podołali. Atmosferę  życzliwości, wzajemnej pomocy i entuzjazmu odczuwało sie od samego początku. Imponujący pod względem przestrzeni obiekt wyposażono w ogromny telebim, gdzie wyświetlano przesyłane przez widzów zdjęcia oznaczone hashtagiem #WielkaGala. Widzieliśmy tu również tłumaczy języka migowego, niezbędnych dla komfortu niesłyszących gości Gali. Centralną część telebimu zajmowała transmisja wydarzeń wprost ze sceny, dzięki czemu można je było śledzić nawet z najdalszego rzędu trybun. Pierwszy punkt programu to klasyczne przedstawienie prowadzących. W rolę konferansjerów wcielili się: Paulina Chylewska, Tomasz Wolny oraz mistrz ceremonii i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w jednej osobie – Piotr Pawłowski.


Podczas Wielkiej Gali wręczono tak zwane Medale Przyjaciela Integracji. Otrzymali je: agencja Walk za zaangażowanie w kampanie społeczne, Urząd Transportu Kolejowego za zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych i rozwiązania architektoniczne przystosowane do osób z niepełnosprawnością, a także TVP Sport za promocję sportów paraolimpijskich i relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Rozstrzygnięto ponadto konkurs „Warszawa bez barier”.

 sam_6599 sam_6597


Przede wszystkim wspomnieć należy o oprawie artystycznej. Nieco po godzinie 17 imprezę zainicjował niewidomy pianista z Chin, Xin Luo, od kilku lat uczący sie w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.


źródło: integracja.org

Pierwszą muzyczną gwiazdę wieczoru wybrano nie bez powodu. Był nią bowiem zespół Video z towarzyszeniem grupy Młodzi Migają Muzykę. MMM zrzesza osoby niesłyszące lub słabo słyszące, które wspólnie przedstawiają za pomocą Polskiego Języka Migowego teksty znanych utworów, nie tylko krajowych, nagrywając do owych piosenek autorskie teledyski. Pierwsza współpraca Video i MMM nastąpiła w momencie, gdy muzycy szukali inspiracji do stworzenia ilustracji do singla „Dobrze, że jesteś”. Będąc pod wrażeniem niecodziennej działalności grupy, lider zespołu, Wojtek Łuszczykiewicz, zaprosił Młodych na plan klipu i tak powstał minimalistyczny, chwytający za serce obraz oparty wyłącznie na pięknie gestów.  W roku 2015 formacja Video otrzymała w związku z tą inicjatywą nagrodę w plebiscycie Gwiazdy Dobroczynności w kategorii „Kultura”. Nominację przyznali właśnie migający warszawiacy. Owo wyróżnienie stało się myślą przewodnią wywiadu przeprowadzonego z Wojtkiem przez Piotra Pawłowskiego w specjalnym odcinku programu „Misja Integracja”.


Zobacz teledysk do utworu „Dobrze, że jesteś”:


W ramach sobotniego występu wysłuchaliśmy w wykonaniu Video i zobaczyliśmy w wykonaniu MMM dwie piosenki: „Wszystko jedno” i wspomniane „Dobrze, że jesteś”. Żywe reakcje publiczności ponownie udowodniły, jak duże emocje wyzwala to połączenie sił. Tuż po wybrzmieniu ostatnich dźwięków zapytałyśmy Wojtka o wrażenia po tym kolejnym, niezwykłym spotkaniu scenicznym.


Graliśmy tutaj z naszą zaprzyjaźnioną grupą MMM. Ja śpiewałem i nasi głusi znajomi powiedzieli, że im się bardzo podobało. Więc odbieram to jako komplement – śmieje się wokalista w rozmowie z portalem Muzykoholicy. – Pozwoliłem sobie na ten żart, gdyż wiem, że mają poczucie humoru.


Posłuchaj pełnej wypowiedzi Wojtka Łuszczykiewicza:


Podkreślony tutaj dystans do własnej niedyspozycji przewija się często w wątku osób niepełnosprawnych. Dowodem na jego istnienie jest choćby zaprezentowany na Arenie Ursynów spot kampanii „Nie chcę być strażakiem!”, w lekkiej, humorystycznej formie poruszający poważną tematykę zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością.


Na zakończenie zagrał dla nas zespół Feel z Piotrem Kupichą na czele. Znani z takich hitów, jak „A gdy jest już ciemno”, „Pokaż mi niebo” czy „Jak anioła głos”, muzycy zaprezentowali między innymi swój najnowszy przebój noszący tytuł „Swoje szczęście znam”.


Zobacz teledysk do utworu „Swoje szczęście znam”:


Zobacz galerię zdjęć:


tekst: Ola Drążek, Paulina Kalinowska

zdjęcia: Ola Drążek, Paulina Kalinowska


Zajrzyj po więcej:

Integracja na Facebooku

Video na Facebooku

Młodzi Migają Muzykę na Facebooku

Feel na Facebooku

Podziel się swoją opinią ;)