Shy Albatross i Mikromusic feat. Skubas zagrają w Starym Maneżu!

Już w drugiej połowie kwietnia w Starym Maneżu gościć będą:

Shy Albatross – zespół artystów, powołany przez wybitnego gitarzystę Raphaela Rogińskiego, których połączyła pasja do różnych kultur. W skład tej grupy wchodzi czołówka polskiej sceny muzycznej na czele z Natalią „Natu” Przybysz.

Mikromusic feat. Skubas – grupę łączącą piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Wrocławska formacja zagra w Starym Maneżu z gościnnym udziałem Skubasa, na koncercie promującym wydany w ubiegłym roku album „Matka i żony”.


Shy Albatross_JPA_3512Shy Albatross to zespół artystów, powołany przez wybitnego gitarzystę Raphaela Rogińskiego, których połączyła pasja do różnych kultur. W skład grupy wchodzi czołówka polskiej sceny muzycznej na czele z Natalią „Natu” Przybysz. W Starym Maneżu artyści wystąpią 22 kwietnia.

Zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego, łączy muzycznie różne kultury – medium. Teksty zaczerpnięte z tradycji opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Łącznikiem jest kultura Ameryki w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub jako niewolnice. Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży; usłyszymy tu cymbały, balafon, gitarę, mandolinę, wibrafon i inne. Tak samo stylistycznie słyszymy tu bluesa by doszukać się w nim muzyki Afryki, a irlandzkie romanse mieszają się z muzyką najdalszej prerii.

Odczytania Raphaela Rogińskiego nie są tradycyjne: stanowią twórczą polemikę z kanonicznymi wykonaniami tych dzieł i… naszymi przyzwyczajeniami. Radykalnie spowolnione tempa, sugestywne barwy, oryginalne frazowanie i kontrolowana dynamika pełnią funkcję „wehikułu czasu” – przenoszą słuchacza poza doraźność i tymczasowość, wyciszają i uspokajają, pozwalają prześledzić „w mikroskopowym zbliżeniu” przebieg melodyczny i architekturę harmoniczną utworów. Odgłosy z warsztatu gitarzysty – oddechy, poszumy, świsty, szurnięcia, trzaski oraz preparacje – są tu celowo wyolbrzymione: sugerują działanie prawie do szczętu zużytego, lecz wciąż jakimś cudem funkcjonującego werku pozytywki. (..)Dla mnie największa wartość utworów wykonanych przez Rogińskiego tkwi w wyjątkowej atmosferze skupienia i osamotnienia – medytacji niepozbawionej pewnej dozy melancholii. / Ireneusz Socha, JazzGazeta

Natalia Przybysz – śpiew

Raphael Rogiński – gitara, mandolina, ngoni

Miłosz Pękala – wibrafon, santur, instr.perkusyjne

Hubert Zemler – perkusja, balafon, instr.perkusyjne

22 kwietnia 2016 (piątek) godz. 19:00
STARY MANEŻ
, ul. Słowackiego 23, Gdańsk Garnizon


Wrocławska formacja Mikromusic z gościnnym udziałem Skubasa zagra na koncercie promującym wydany w ubiegłym roku album „Matka i żony”. Koncert w Starym Maneżu będzie częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej.

„Matka i żony” to jedna z najbardziej energicznych płyt, które zespół nagrał do tej pory. Jeśli poprzednie albumy niosły ze sobą dużą ilość melancholii, na tej płycie można znaleźć sporo humoru i przyspieszony rytm. – opowiada Natalia Grosiak, wokalistka zespołu.

netowe_mikro29Nowa płyta Mikromusic ukazała się 2 października 2015 roku. Płytę zapowiedział singiel pod tytułem „Krystyno” (premiera miała miejsce na początku sierpnia), we wrześniu zaś ukazał się singiel „Bezwładnie”, w którym gościnnie w duecie z Natalią zaśpiewał Skubas. Kilka utworów, które znalazły się na płycie stanowią również ścieżkę dźwiękową w filmie „Chemia” w reżyserii Bartka Prokopowicza (Premiera filmu: 2.10.2015 (Polska), 4 lipca 2015 (świat)).

Autorem tekstów jest Natalia Grosiak. Jak również autorką muzyki, 3 utwory stworzyła sama, pozostałe 8 we współpracy z kolegą z zespołu i producentem albumu – Dawidem Korbaczyńskim.

Płyta jest bardzo babska, opowiada o świecie kobiet, matek, żon. Matek, które tracą dzieci („Piękny chłop”), które obawiają się, czy zrobiły dobrze sprowadzając dziecko na taki okrutny świat („Kostucha”), czy też spragnionych tak miłości, że doprowadzając aż do śmierci („Pocałuj pochowaj”). Śmierć na tej płycie jest kobietą: cyniczną, zlęknioną, doświadczoną i okrutną.” – opowiada Natalia Grosiak. – „Dla mnie płyta jest przede wszystkim pracą nad tekstem. Pierwszy raz powstały piosenki wcale nie ładne. Bo do tej pory chciałam pisać ładne piosnki. Teraz piosenki opowiadają historie, a ja nie dążę do tego, aby było miło i przyjemnie.”

Podczas koncertu w Starym Maneżu usłyszymy na żywo wyjątkowe połączenie wokali Natalii Grosiak i Radka Skubasa – wokalisty o bardzo charakterystycznej barwie głosu, który w 2013 roku został nominowany do Fryderyków 2013 w kategorii „Debiut Roku” oraz „Utwór Roku” za singla „Linoskoczek”.

28 kwietnia 2016 (czwartek) godz. 19:00
STARY MANEŻ
, ul. Słowackiego 23, Gdańsk Garnizon
BILETY:
Bilety do nabycia na www.starymanez.pl oraz w kasie Starego Maneżu.


Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *