QUEBONAFIDE i jego tajemnicza przemiana

Nadszedł czas na temat tygodnia a mianowicie QUEBONAFIDE i jego tajemnicza przemiana. Jak pewnie wielu z was już zauważyło u popularnego rapera trochę się pozmieniało. Począwszy od zmianu image’u po tajemnicze zniknięcie jego tatuaży i zmianę zachowania.
Co się właściwie stało? Co z tatuażami? Co oznacza nowa sylwetka dla kariery rapera? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.


Kim jest Quebonafide? Może niektórzy z was wiedzą ale przedstawmy postać tym, którzy jeszcze nie zdążyli go poznać. Quebonafide a właściwie Kuba Grabowski to polski raper, autor tekstów, piosenkarz. Jest założycielem wytwórni QueQuality oraz członkiem duetów takich jak : Taconafide oraz Yochimu. Na pewno kojarzycie kawałek „Tamagotchi”? Był to drugi singiel zapowiadający wspólny projekt Taco Hemingwaya i Quebonafide pt. „SOMA 0,5 mg”. Był to niewątpliwie hit, który przez dłuższy czas każdy nucił pod nosem. Do tej pory klip do „Tamagotchi” na YouTube uzbierał 80 783 914 wyświetleń!


Okej ale dlaczego Quebo jest taki popularny ? Otóż jak dotąd jest najlepiej sprzedającym się raperem w Polsce. Muzyk sprzedał w Polsce ponad 350 tys. płyt! Największy jednak sukces odniósł wspomniany wyżej projekt we współpracy z Taco Hemingwayem. Album z tej kolaboracji sprzedał się w ilości 150 tys. egzemplarzy! W tej samej ilości rozszedł się album Jakuba EGZOTYKA, który w 2018 został nominowany do nagrody Bestsellerów Empiku w kategorii Muzyka polska. Do sukcesów rapera można zaliczyć m.in. wielkrotne zdobycie przez jego albumy statusów platynowych, złotych oraz diamentowych płyt, pięciokrotna nominacja do nagrody Fryderyków oraz współpracę z takimi artystami jak: Taco Hemingway, Sfera Ebbasta, KRS-One, Dawid Podsiadło, Czesław Mozil, Bedoes, Ten Typ Mes, Solar, Białas oraz iFani.
Dziś Quebo ma na Instagramie ponad 800 tys. obserwatorów. Liczba kolosalna w porównaniu do wspomnianego wielokrotnie Taco Hemingwaya- jego obserwuje 400 tys. internautów.


7 lutego 2020 niespodziewanie raper umieścił w serwisie Spotify singiel „ROMANTICPSYCHO”

W momencie pojawienia się Romanticpsycho wszyscy spostrzegli też zmianę. Raper wyglądał jak nie on. Zniknęły charakterystyczne tatuaże a pojawiła się błękitna koszulka z białym kołnierzem oraz okulary.

Dla wielu było to dość szokujące bo który normalny raper, cały wydziarany, z przykuwającym uwagę wizerunkiem przechodzi transformację wyglądu by zostać kimś, kto wygląda jak typowy nerd. Wszyscy zadają sobie pytania: Dlaczego? Po co?


10 lutego na kanale QueQuality udostępniono teledysk do piosenki „Jesień” wraz z Natalią Szroeder, zapowiadający premierę kolejnego albumu.


Iskrą, która wywołała burzę w internecie był jego występ w Dzień Dobry TVN. Oglądając to nie byłam do końca pewna czy osoba, która tam siedzi to faktycznie Quebo. Chłopak siedział, skulony i onieśmielony mówiąc między innymi, że „Każdego dnia jest jakiś nowy początek i każdy koniec jest jakimś początkiem i tak po prostu życie wygląda, tak to działa
W odpowiedzi na przytoczone przez jednego z prowadzących sukcesy muzyk skomentował to następująco:
„Jeżeli chodzi o mural i te wszystkie sprzedane płyty to po prostu nie do końca jestem w stanie to wszystko pojąć rozumem. To jest już tak duże, że sam nie wiem jak to się stało i chciałem po prostu no bardzo podziękować wszystkim, że tu w ogóle mogę być(…)”
Dosyć skromnie jak na tak pewną siebie osobowość na rynku muzycznym z tak licznymi sukcesami na koncie.
Co więc właściwie dzieje się na naszych oczach?
Strategia marketingowa? A może chęć zwrócenia uwagi na ważny temat? Czy może kariera, która rozwija się bardzo dobrze przytłoczyła chłopaka? Jeden z prowadzących Dzień Dobry TVN podsunął swoją teorię, która mówi, że raper zmienił wizerunek aby sprawdzić w jakiś sposób czy jego osoba sprzeda się w każdej wersji, czy w każdej wersji fani go wysłuchają, zaakceptują. Cokolwiek by to nie było jest doskonale przemyślane. Można śmiało stwierdzić, że nawet w fotelu gościa Dzień Dobry TVN Jakub doskonale wiedział co mówi i jaki to ma cel mimo, iż wyglądał jakby otaczająca go rzeczywistość go przerastała. Specjaliści od PR z ramienia Quebo, można już teraz powiedzieć są mistrzami w swojej branży. Taktyka zmiany wizerunku działa genialnie. O raperze rozpisują się największe portale plotkarskie a jego utwory zyskują coraz to wieksze liczby odsłuchań nie wspominając już o samym instagramie, z którego relacje muzyka wywołują wciąż tak ogromne zainteresowanie i szum.


Zaledwie wczoraj raper ogłosił trasę, która odbędzie się w kwietniu. Na którą datę się skusicie? Nie wiem jak wy ale ja się nie mogę doczekać trasy. Jestem ogromnie ciekawa co może zaprezentować nasz tajemniczy Geek.

Trasa Psycho Experience:
1 kwietnia Romantic Psycho Experience / Łódź
8 kwietnia Romantic Psycho Experience / Kraków
16 kwietnia Romantic Psycho Experience / Poznań 
17 kwietnia Romantic Psycho Experience / Warszawa
18 kwietnia Romantic Psycho Experience / Wrocław
25 kwietnia Romantic Psycho Experience / Katowice
26 kwietnia Romantic Psycho Experience / Gdańsk


Więcej o Quebonafide:
Facebook
Instagram 
Merch


Do zobaczenia na trasie 🙂