Tomasz Jakub Opałka – ,,Emerge”

Energetyzujące, zmienne, trzymające w napięciu, dzieła
symfoniczne w nowym wymiarze!

 „Emerge” to pierwsza monograficzna płyta Tomasza Jakuba Opałki, uważanego za jednego z najbardziej charakterystycznych kompozytorów swojej generacji. Młody twórca słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych, dlatego na albumie słyszymy cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: „Collisions of the Matter”, „Emerge”, „D.N.A.” oraz „Quadra”. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i oprowadzeniu muzycznej narracji. Na tle wielu twórców współczesnej muzyki poważnej Opałkę wyróżnia energetyka jego kompozycji, które toczą się wartko, utrzymując uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku.

 

Posłuchaj albumu: https://wmg.lnk.to/emerge

 

„Obviously, Mr. Opałka is a completely finished composer. I’m sure he will become known throughout the contemporary music world in a short time”- To jasne, że Opałka jest kompozytorem skończonym. Jestem pewien, że stanie się on znany w całym współczesnym świecie muzyki w krótkim czasie. John Corigliano

Urodzony w 1983 r. Tomasz Jakub Opałka jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzyka charakteryzuje się dynamizmem, wrażliwością na brzmienie, wysmakowaną orkiestracją oraz innowacyjnym poszukiwaniem w zakresie harmoniki („D.N.A.” – skale inspirowane kodem genetycznym, „Horyzont zdarzeń” eksploracja możliwości harmoniki ćwierćtonowej etc.). W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, odżegnując się zarówno od konceptualizmu, jak i postmodernizmu. To zdecydowany przeciwnik koncepcji prekompozycyjnych istniejących per se, które nie mają podłoża w esencji i treści dzieła. Jego śmiałe poszukiwania wykraczają poza teoretyczne nurty. Podstawę stanowi intuicja twórcza połączona ze świadomym warsztatem kompozytorskim, dbałością o strukturę, formę i narracyjny przebieg kompozycji.

 

„Opałka jest mistrzem koloru, tradycyjnej orkiestry nigdy nie używa w sposób konwencjonalny, instrumenty z różnych rodzin łączy w sposób niebanalny uzyskując coraz to nowe zestawy barw” – Małgorzata Gąsiorowska

 

Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej książce pt. „Dźwięki, Szepty, Zgrzyty” opisuje muzykę Opałki, jako jednego z 16, jej zdaniem, najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów (i jedynego tak młodego twórcę w tym gronie) obok takich artystów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski, Paweł Mykietyn, Jerzy Maksymiuk czy Agata Zubel.

 

Tracklista:

TOMASZ JAKUB OPAŁKA – EMERGE

 

[1] Collisions of The Matter (2012) 13’03

Polish Sinfonia Iuventus Orchestra

Krzysztof Słowiński – conductor

 

[2] Symphony No. 2 – Emerge (2014) 19’50

Polish Sinfonia Iuventus Orchestra

Krzysztof Słowiński – conductor

 

[3] D.N.A. bass clarinet concerto (2012) 16’52

Jadwiga Czarkowska – bass clarinet

Warsaw Philharmonic Artists ‘Chamber Orchestra of the Chain X Festival’

Wojciech Michniewski – conductor

 

[4] Quadra (2007) 11’20

Polish Radio Symphony Orchestra

Łukasz Borowicz – conductor

 

Więcej informacji:

http://www.opalkamusic.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.