Program tegorocznych Wianków jest pełen atrakcji, w których odnajdą się wszyscy mieszkańcy i goście Krakowa. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie 22-23 czerwca. Wianki zaserwują pełno muzyki, ale również wzbogacających rozmów z ekspertami za sprawą projektu Miasto Reaktywacja.
Letnie przesilenie, znane jako noc Kupały, to w słowiańskiej tradycji kluczowy moment rok. Cała natura – i człowiek będący jej częścią – rozkwita w pełni. Pradawne obrzędy i zwyczaje miały zapewnić uczestnikom oczyszczenie, płodność i szczęście. Pewna część tej tradycji jest z nami po dziś dzień, co Kraków dobrze wie, jak kultywować i pielęgnować. Zerknijmy, co kryją dla nas tegoroczne Wianki nad Wisłą.
Ważną rolę w tym święcie odgrywają zioła i kwiaty, a także woda. Kontynuując stare tradycje, spotkajmy się nad największą z polskich rzek, by razem przeżyć najkrótszą noc w roku. Przeżyć, ale i świętować początek lata. Wisła będzie tu grać główne skrzypce, a przygrywać jej będą…
Podczas tegorocznych Wianków chwile umilą i wypełnią koncerty Natalii Przybysz, Rubensa, Zalii, warsztaty dla dzieci i dorosłych, Jarmark Świętojański, rozmowy o kulturze, koncert o świcie i spływy Wisłą – tegoroczne Wianki w Krakowie będą niezwykle różnorodne i potrwają aż dwa dni. W sobotę 22 czerwca miastem zawładną muzyka i tradycja nocy Kupały. W niedzielę 23 czerwca spędzimy czas z najbliższymi, aktywnie lub leniwie, w zależności od nastroju. Główną bohaterką będzie wcześniej wspomniana woda, ale nie byle jaka woda, Wisła. W tej kwestii dobrze będzie przypomnieć pewien klimatyczny singiel…
Wianki w Krakowie nieodzownie kojarzą się z muzyką, która niesie się od Wawelu aż w dół Wisły. W tym roku na wiankowej scenie usłyszymy laureatkę czterech Fryderyków Natalię Przybysz, obecnego na scenie muzycznej od ponad dekady Rubensa oraz grupę Freakin’ Disco, której muzyka to energetyczne połączenie elektroniki z psychodelią. Podczas koncertu wystąpi również jedna z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizującą się w grze na elektronicznej harfie.
Poza tym w ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie można będzie zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu IGLIKA, a także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum planuje również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której będą mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia. W programie tegorocznych Wianków nie zabraknie także nocy klubowej w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji Miasto Reaktywacja będą grali aż do świtu.
Konferencja Miasto Reaktywacja w dzielnicy Wesoła (22-23 czerwca) To w dużej mierze dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – tego dotyczyć będą dyskusje podczas konferencji Miasto Reaktywacja. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Aptece Designu na terenie dzielnicy Wesoł (ul. Mikołaja Kopernika 19A) a i wspierane jest przez międzynarodowy projekt HEMI. Obowiązują wejściówki dostępne TUTAJ.
Tradycyjnie już w niedzielę nad ranem, nad samiuteńką Wisłą, zabrzmi uwielbiany przez krakowian Koncert o świcie, będący jednocześnie prologiem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.
Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach będą czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek.
Po muzycznych harcach może przyjśc czas na relaks. Na niedzielę zaplanowano szereg atrakcji, które pozwolą zrelaksować się w gronie najbliższych. Przystań Muzeum Krakowa zaprosi na plener malarski i rejsy przyrodnicze (obowiązują bezpłatne wejściówki), a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizuje bezpłatne zajęcia kajakarskie dla dzieci i młodzieży. Cricoteka urządzi… Piknik Niemożliwy, czyli sąsiedzkie śniadanie, warsztaty plastyczne i wspólne muzykowanie. Dla wielbicieli rzeźby przygotowano spacer związany z wystawą Bereś, a dla miłośników teatru zaplanowano spektakl plenerowy tańca współczesnego Some Things Touch, który odbędzie się pod Klubem Studio.
Organizatorami wydarznia są Miasto Kraków i KBF.
fot. materiały prasowe