Wschód Kultury – Inne Brzmienia | Ogłaszamy kolejnych artystów!

OGŁASZAMY KOLEJNYCH ARTYSTÓW: 

logotypy-14Przed nami kolejne ogłoszenia tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W Lublinie usłyszymy utwory Stanisława Staszewskiego oraz autorskie wersje piosenek Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Kazimierza Grześkowiaka czy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kazika Staszewskiego, Kwartetu Proforma i ich gości specjalnych. Na scenie pojawi się także jeden z najlepszych polskich składów hip-hopowych – Łona i Webber, unikalne połączenie dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego czyli grupa Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej – Innercity Ensamble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera – Flora Quartet. 

Wśród kolejnych artystów zaproszonych na tegoroczną edycję Innych Brzmień, festiwalu co roku prezentującego najbardziej interesujących i oryginalnych wykonawców z różnych zakątków świata, nie mogło zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski.

Kazik&ProForma plakatListę rodzimych gwiazd otwiera Kazik Staszewski, którego można będzie oglądać w podwójnej roli. Ten legendarny tekściarz i wokalista wystąpi w przekrojowym koncercie zawierającym materiał z rzadko granych na żywo płyt m.in.: „Silny Kazik pod wezwaniem”, „Piosenki Toma Waitsa” czy „Melodie Kurta Weilla”, jak również z bogatym zbiorem tych znanych i mniej znanych piosenek Stanisława Staszewskiego. Na scenie artysta pojawi się wraz z Kwartetem Proforma i specjalnie na tę okazję zaproszonymi gośćmi. Dodatkowo Kazik weźmie udział w spotkaniu poświęconym wydanej niedawno, znakomitej książce Rafała Księżyka „Idę tam, gdzie idę”. Obaj panowie przybliżą nam bogatą, wielowątkową twórczość Staszewskiego, będzie to też niepowtarzalna okazja, żeby na żywo spotkać się i porozmawiać z ikoną polskiej muzyki.


Kwadrofonik fot. Dariusz SenkowskiKolejną polską gwiazdą jest kwartet Kwadrofonik – laureat Paszportów Polityki 2015. Grupa, która jest dziś prawdziwą marką we współczesnej muzyce kameralnej, w unikalny i piękny sposób łączy brzmienia ludowe i klasyczne, będąc jednym z czołowych ambasadorów naszej kultury na świecie. Ich mistrzowskie koncerty to przeżycie niemal mistyczne – rodzaj spektaklu, w którym artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny, zamieniając funkcje instrumentów i sprawiając, że tak fortepiany jak instrumenty perkusyjne pojawiają się w całkowicie nieoczywistych rolach.


Ěona i Webber fot. Kobas Laksa 01Na drugim biegunie stylistycznym operują z kolei dwaj panowie ze Szczecina, czyli Łona i Webber. Dosłownie chwilę temu, bo 22 kwietnia 2016, artyści wydali doskonale przyjęty album „Nawiasem mówiąc”. Tradycyjnie już, w ich przypadku mamy do czynienia ze znakomitą produkcją, tekstami trafiającymi w punkt oraz dużą dawką ironii i humoru. Po prostu wielka klasa i od lat jeden z najjaśniejszych punktów na hip-hopowej mapie Polski.


Innercity Ensemble fot. Ela SchulzKolejny ze składów można w zasadzie nazwać „supergrupą” polskiej sceny niezależnej. Mowa tu o siedmioosobowym kolektywie Innercity Ensamble. Stylistycznie i dźwiękowo dzieje się tu mnóstwo: od jazzu, poprzez industrial, ambient, awangardę i elektronikę aż po transowy noise. Trudno jednak żeby było inaczej, kiedy skład zespołu tworzą artyści znani z takich formacji jak choćby: Stara Rzeka, Something Like Elvis, Hati, Sing Sing Penelope, Ed Wood czy Alameda 5. Dla fanów ambitnego grania pozycja obowiązkowa.


Flora Quartet fot. Rafaą NitychorukListę ogłoszeń zamyka zjawiskowa Flora Quartet, dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera. Na żywo grupa tworzy syntezę dźwięku i obrazu, poprzez łączenie elementów field recordingu i elektroniki, brzmienia żywych instrumentów, takich jak klarnet czy tuba, oraz świetnych diaskopowych wizualizacji. Swój album muzycy wydali w kultowej oficynie Gusstaff Records i jest to nie bez znaczenia, bowiem ta wytwórnia zagości jako polski akcent podczas dyskusji dotyczącej niezależnych wytwórni muzycznych w Europie i prezentacji niemieckiego labelu Staubgold.


Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 6-10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise czy Easy Star All Stars.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY.

Już za tydzień kolejne ogłoszenia! 


O ARTYSTACH: 

Kazik & Kwartet Proforma oraz goście specjalni (Polska) 

Jeśli zastanawiamy się nad takimi pojęciami jak ikona, legenda czy też postać kultowa polskiej sceny muzycznej nazwisko Kazika Staszewskiego jest jednym z tych wymienianych w pierwszej kolejności. Ten automatyczny wybór jest jednak jak najbardziej trafny i zasłużony. Kazik podczas swojej wieloletniej aktywności na polskiej scenie budował jej historię z takimi zespołami jak choćby Kult, KNŻ, El Doopa czy Mazzoll i Arhythmic Perfection. Zawsze konsekwentnie, świadomie, z dużą wrażliwością i szacunkiem dla słuchacza. Uznawany przez wielu za najlepszego tekściarza swojej generacji artysta w Lublinie pojawi się z Kwartem Proforma, z którym współpracuje z powodzeniem od kilku lat, wykonując zarówno utwory Stanisława Staszewskiego, jak również autorskie wersje piosenek Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Kazimierza Grześkowiaka czy Jacka Kaczmarskiego. Podczas koncertu Kazika i Proformę wspomogą też specjalnie zaproszeni, wyjątkowi goście, a całość będzie bardzo mocnym polskim akcentem tegorocznego line-up’u.

Innercity Ensamble (Polska) 

Siedmioosobowy kolektyw złożony z bardzo zdolnych, kreatywnych muzyków polskiej sceny jazzowej i alternatywnej. Artyści kojarzeni lub na co dzień funkcjonujący w takich projektach jak: Stara rzeka, Hati, Something like Elvis, Alameda 5, Ed Wood czy Sing Sing Penelope łączą siły, a efektem tego spotkania i twórczej wymiany jest właśnie Innercity Ensamble. Zespół, czy wręcz super-grupa, obdarzona niecodziennym bogatym brzmieniem, ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi oraz szerokim eklektyzmem muzycznym w najlepszym rozumieniu tego słowa zawita do Lublina po raz pierwszy. Innercity Ensamble to klasa i jakość, którą z dumą można prezentować widowni szukającej czegoś nowego i atrakcyjnego w europejskiej muzyce.

Flora Quartet (Polska) 

Kolejna z frapujących i nietuzinkowych propozycji Marcina Dymitera aka Emitera. Artysta od wielu lat prowadzi twórcze poszukiwania w rejonach elektroniki, muzyki improwizowanej ale także field recordingu czy sztuk wizualnych. Flora Quartet w znakomity sposób łączy wszystkie te kategorie tworząc bardzo ciekawą całość. Znakiem rozpoznawczym składu są oryginalne wizualizacje diaskopowe Małgorzaty Wawro oraz elektronika Emitera połączona z brzmieniem tuby i klarnetu artystów z Sejneńskiej Orkiestry Klezmerskiej.

Łona i Webber (Polska) 

Łona to prawdziwy ewenement w świecie polskiego hip-hopu. Artysta błyskotliwy, inteligentny i obdarzony świetnym poczuciem humoru. Od lat wymieniany jest wśród najważniejszych twórców w swoim gatunku, a z drugiej strony zawsze jest jakby gdzieś obok, konsekwentnie i z powodzeniem „robiąc swoje”. Cechuje go znakomita i unikalna umiejętność posługiwania się słowem jak tworzywem, wiele jego tekstów to prawdziwe perełki. Do tego dochodzi szczypta ironii i dystansu w opisywaniu naszej codziennej rzeczywistości oraz stojąca niezmiennie na wysokim poziomie produkcja muzyczna jego płyt. Raper w zasadzie od początku współpracuje z Webberem, dj’em i producentem odpowiedzialnym za stronę brzmieniową duetu.

Kwadrofonik (Polska) 

Laureaci Paszportów Polityki w 2015 roku to z jednej strony nasz doskonały „towar eksportowy”, z drugiej grupa, cały czas wytyczająca nowe ścieżki na polskim rynku muzycznym. Osadzona w klasyce, odważnie eksperymentująca z tradycją i muzyką ludową, nie bojąca się też improwizacji i co chyba najważniejsze, wchodząca w liczne, często nieoczywiste kooperacje, jak choćby ta ostatnia z Adamem Strugiem przy projekcie „Requiem ludowe”. Dziś Kwadrofonik to klasa sama w sobie i idealny artysta na rozpoczęcie festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia.

Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *