Kapela Hanki Wójciak fot. Michał Zięba

O Kapeli 

Kapela Hanki Wójciak – zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. W 2010 roku Hanka wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory „Modlitwa” oraz „Artyści„. Frontmanka przez około rok występowała jako „Hanka Wójciak z zespołem„, jednak datę 16 października 2010 roku można uznać za symboliczny początek działalności Kapeli. 

Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. Można w niej odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów. Płytę zarekomendowali: 

Muniek Staszczyk – „To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo.  Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach”

Piotr Metz  – Jest taka jak na okładkowym zdjęciu, lekko uśmiechnięta, ale kryjąca w sobie tajemnicę, liryczna, ale wybuchowa. Góralski temperament jest u niej tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi. Dodajcie ją koniecznie do swoich znajomych.

W czerwcu 2016 r. ukazała się edycja specjalna płyty „Znachorka” z odmienioną szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby, grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma bonus trackami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”. Wydawcą i producentem płyty jest Anna Wójciak Muzyczna Agencja. Piosenka „Do syta” Kapeli znalazła się na składance „Gitarą i piórem”, obok piosenek z repertuaru m.in. Piotra Bukartyka, Magdy Umer czy Andrzeja Poniedzielskiego. Płytę wydało Polskie Radio.

Po entuzjastycznie przyjętej debiutanckiej Znachorce przyszła pora na kolejną płytę Kapeli Hanki Wójciak. Na płycie znajduje się dziesięć autorskich piosenek i jeden utwór zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej – Papp. Dodatkowo na stronie kmlas.pl można pobrać dwa bonus tracki i zdjęcia dokumentujące prace nad płytą. Fani Kapeli odnajdą na albumie piosenki dobrze znane z koncertów: „Ja”, Czarodziej”, „Jak dwa Michały”. Będą także utwory powstałe niedawno, np. „Za-słona” czy „Taniec”. Nie zabraknie akcentu podhalańskiego – utwór „Gody” w całości śpiewany jest przez Hankę po góralsku.


Hanka Wójciak /fot. Michał Zięba

Hanka Wójciak

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, aktorka, dziennikarka radiowa.

Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej (Warszawa), Studenckiego Festiwalu Piosenki (Kraków), Festiwalu Twórczości Korowód (Kraków), Rock & Chanson Festiwal (Kolonia). Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak:  Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova.

Jest absolwentką klasy wokalnej w Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem. Współpracowała  m.in. z Anną Treter, Jarkiem Śmietaną, Kubą Ostaszewskim, Naked Mind.

W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję poświęconą piosence literackiej.

Wybrana przez Andrzeja Seweryna do roli Panny Młodej w słuchowisku Radia Kraków Wesele, w którym udział wzięli m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Jerzy  Trela, Jerzy Nowak, Krzysztof Globisz. Odtwórczyni roli śpiewającej Babiej Góry w spektaklu Majki Kubackiej Nieudany Krewniak.

Współzałożycielka kobiecej formacji S.H.A., której członkinie śpiewają wielogłosowo w słowiańskich językach i gwarach.

Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak, której debiutancka płyta Znachorka rekomendowana przez Muńka Staszczyka i Piotra Metza ukazała się w czerwcu 2014 roku, nakładem Radia Kraków. W 14 listopada 2017 roku, nakładem Kompanii Muzycznej LAS ukazała się druga, autorska płyta zespołu – Zasłona.


imagesimagespobrany plikfacebook

 

Podziel się swoją opinią ;)