TeChytrze w Strefie Innych Brzmień

Już 20 października br. w ramach Strefy Innych Brzmień zaprezentuje się nowy, intrygujący projekt pod nazwą TeChytrze.


Występ odbędzie się w Warsztatach Kultury przy ulicy Grodzkiej 5a w Lublinie, w sali widowiskowej na drugim piętrze, o godzinie 19. Wstęp wolny.


Dowiadujemy się, że TeChytrze stanowi połączenie punka, bluesa, jazzu, free i lubelskiej muzyki tradycyjnej. To autorski projekt Jacka Steinbricha, czyli lubelskiego kontrabasisty i gitarzysty inspirującego się wyżej wymienionymi gatunkami, a także minimalizmem oraz muzyką współczesną i klasyczną. Jacek jest finalistą konkursu Cage 1, 2, 3 i uczestnikiem licznych warsztatów jazzowych i kompozytorskich. Współpracuje z różnymi grupami, między innymi polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful oraz kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze, którego założenia opierają się na „interpretacji muzyki tradycyjnej (pieśni lubelskie i jedna kurpiowska) przez współczesnych muzyków, wywodzących się ze świata jazzu i alternatywy oraz śpiewającą białymi głosami żeńską sekcję wokalną”.


Na skutek wyjątkowo silnych zaburzeń czasoprzestrzeni nasze prababki sadziły kapustę tuż przy amerykańskich plantacjach bawełny, ulegały wpływom punkowej rewolty oraz przemierzały odległe prerie i pustynie. Pieśń pracy czarnoskórych niewolników mieszała się z pieśnią blado-rumianych chłopek, a punkowy brud i muzyka westernu konfrontowały się z liryką miłosną. Nietypowe sąsiedztwo i okoliczności dały początek nowym gatunkom muzycznym. Egzotyczne melodie wyparły te tradycyjne, lecz język i treść pieśni pozostały niezmienne. TeChytrze podejmuje się rekonstrukcji tej właśnie muzyki – mówi o sobie TeChytrze.


W skład TeChytrze wchodzą: Renata Krawczyk (śpiew), Weronika Nowacka (śpiew), Lidia Szpulka (śpiew, flet, klarnet), Ania Trawicka (śpiew), Roman Chraniuk (kontrabas, głos), Jakub Miarczyński (perskusja, głos) i Jacek Steinbrich (gitara, głos).


Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy, prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia – przypominają organizatorzy. – Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód KulturyInne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo. W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta. 


Zajrzyj po więcej:
TeChytrze na Facebooku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.