Zbliża się kolejna edycja Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

Jarmark Jagielloński, odbywający się w tym roku w dniach 12-15 sierpnia w Lublinie, to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, skupiające artystów, których twórczość opiera się o regionalne wzornictwo, m.in. wyroby z drewna, garncarstwo i ceramikę, haft, wyrób instrumentów tradycyjnych, kowalstwo, malarstwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, plastykę zdobniczą i obrzędową, koronkarstwo czy tkactwo.


Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W ofercie przewidziane są również warsztaty dotyczące sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztaty tańca prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego czy warsztaty o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Zapisy na część warsztatową ruszą już 1 sierpnia.


W trakcie festiwalu nie mogłoby zabraknąć muzyki! Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, dedykowany w tym roku miastu z okazji jego 700-lecia. Zobaczymy wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej oraz mistrzów muzyki tradycyjnej. Zaprezentują się: Kayah, Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i rodzinną Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupy Taraf de Haïdouks, której twórczość opiera się przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego zagra również Sefardix Trio, czyli klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokali rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Muzykę opoczyńską do Lublina przywiezie formacja Odpoczno.


Muzyka pojawi się ponadto na ulicach starego miasta. Tradycyjne dźwięki będą zapewniane przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego, Kapelę Jana Fokta, Chłopców z Nowoszyszek, Wędrowca czy Kapelę Lipców z Wygnanowa.


Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.


Cały program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.