Zespół Krafcy wystąpi w Klubie Awaria

22 stycznia w krakowskim klubie Awaria zagra zespół Krafcy. W ramach występu zespół zaprezentuje swoje w pełni autorskie utwory.

krafcy

W 1997 roku, w rodzinnej Bochni, w głowach kilku muzyków zrodził się pomysł, by dać upust swoim fascynacjom muzycznym. I to właśnie miłość do dźwięków granych przez m.in. Hendrixa, Kravitza, Red Hot Chili Peppers czy Prince’a przypieczętowuje powstanie LENIWYCH KRAFCÓW. Taką nazwą posługiwali się przez jakiś czas, koncertując na klubowych scenach Krakowa i w jego okolicach…. I to z powodzeniem! Podczas występów entuzjastycznie przyjmowane były Krafcowe aranżacje hitów, między innymi George’a Michael’a, Jamiroquai, Madonny, Simple Red, Jackson’a czy też wymienionych wcześniej artystów inspirujących powstanie zespołu.

Po kilku latach, kiedy skład personalny się ustabilizował, a repertuar został wzbogacony o autorskie piosenki, muzycy pozbyli się ze swojej nazwy słowa „Leniwi”… i ostro zabrali się do szycia! Warto wspomnieć, że od początku nowego milenium personel Krafców to ludzie, którzy swoje doświadczenie muzyczne nabywali m.in. z TSA, Moniką Brodką, Renatą Przemyk, Czterema Szmerami, ZIYO, Kulturką, Inkwizycją, Halio Band, Revolucją, Latającymi Talerzami, chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai i wieloma innymi.

W 2003 roku powstało pierwsze demo EP zespołu – „demo 2003”. Zarejestrowane na nim 4 piosenki: „Zielony”, „Sofa”, „Gdzie?”, „Świadectwo” przedstawiały kształtujący się styl zespołu, odstępujący powoli od brzmień surowych gitar na rzecz kompozycji bardziej przemyślanych i wyważonych.

W 2005 roku Krafcy zdecydowali się wydać pierwszego oficjalnego singla zespołu. Był to zasadniczo duży krok w historii zespołu. W krakowskim studio Nieustraszonych Łowców Dźwięku zarejestrowane i zrealizowane zostały dwie piosenki „Bez znieczulenia” oraz „Zielony”. Singiel ten rozesłany do większości rozgłośni radiowych w Polsce zyskał spore zainteresowanie radiowców i słuchaczy, znajdując swoje miejsce na wielu listach przebojów. Piosenki z singla na długo były wizytówką zespołu.

W roku 2006 w związku z czasową emigracją wokalisty – Łukasza Libery, Krafcy zmuszeni byli zawiesić działalność koncertową na około rok, koncentrując się głównie na tworzeniu autorskiego materiału i pracy „na odległość”. Klimat muzyczny zmierzał coraz bardziej w kierunku funku, boogie i oldskulowego disco z elementami od zawsze towarzyszącymi zespołowi – czyli brzmieniami ostrych gitar nadającymi kompozycjom charakteru rockowego. Tak więc pełen eklektyzm muzyczny.

Pod koniec 2006 roku Krafcy wznowili koncertowanie. Przyszedł również czas na rejestrację drugiego demo. Około połowy 2007 r w bocheńskim studio KWART powstało 5 piosenek: „Neony”, „Błahe chwile”, „Jaskrawy”, „Virus” i „Zapalny”, które jak się później okazało stały się przyczynkiem do wydania oficjalnej debiutanckiej płyty. Zespół zaczął aktywnie poszukiwać wydawcy.

Pod koniec 2008 r na zaproszenie autorów serwisu megatotal.pl Krafcy utworzyli swój profil na portalu. Od razu zyskali sporą rzeszę fanów i „inwestorów”. Około roku trwała zbiórka 25 tyś stanowiących target do którego zmierzali – kwota celowa została zebrana w grudniu 2009.

W 2010 roku dzięki środkom zebranym przez fanów, w łódzkim Tonnstudio został zarejestrowany debiutancki album zespołu – „eF”, którego premiera odbyła się 27 stycznia 2011. Poprzedziła ją premiera singla, o którego wyborze zadecydowali również fani, a była nią piosenka … „Bez znieczulenia” w nowej, odświeżonej wersji.

W końcówce 2012 roku nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu. W skutek obustronnego porozumienia – zespół opuścił wokalista Łukasz Libera, którego miejsce zajął Łukasz Szczepanik. We wcześniejszym okresie współpracę zakończyli również Łukasz Papst (gitara) i Piotr Nawrocki (klawisze) którego zastąpił Konrad Ignacyk.

W lecie 2013 KraFcy w nowym składzie rozpoczęli koncertowanie, łącząc w swym repertuarze piosenki z debiutanckiego albumu „eF” oraz zupełnie nowe kompozycje, do których teksty napisał już Łukasz Szczepanik.

W lutym 2014 KraFcy dzieki fanom ponownie zbierają pulę na Megatotal.pl – tym razem kwotą celową jest 7 tyś., które mają posłużyć nagraniu maxi singla.


Fragment występu na żywo z tego roku: 

Link do debiutanckiego albumu „eF” na Spotify: 


Klip do singlowej piosenki „Psycho”

Klip do piosenki „Sofa” z debiutanckiej płyty „eF”: 


Data: 22 stycznia godzina 21:00

Miejsce: Klub Awaria, Kraków ul. Mikołajska 9

Wstęp: Darmowy


Krafcy live

Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *