Znamy już kompletne wyniki konkursu Eurowizji!

Za nami emocje finału konkursu piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Zwyciężczynią  okazała się Netta w piosence „Toy”, reprezentująca Izrael zdobywając 529 punktów, czyli niemal 100 punktów więcej niż drugi Cypr i blisko 200 więcej niż trzecia Austria- najlepiej oceniona piosenka przez międzynarodowe jury.

Netta była faworytką bukmacherów przed półfinałami i choć po półfinale spadła w notowaniach, nie przeszkodziło jej to w ostatecznym triumfie. Zdobyła trzeci wynik wśród jury, ale zdeklasowała konkurencję w głosowaniu publiczności. Zwycięski występ:

W polskim jury zasiadali: Dorota Szpetkowska, Michał Szpak- reprezentant Polski na Eurowizji w 2016 roku, Natalia Szroeder, Sławomir Uniatowski i Michał Grott. Jednogłośnie zdecydowali, iż najlepszą piosenką finału był występ Austriaka Casara Sampsona z piosenką „Nobody But You”. Zdanie naszego jury nie było odmienne od innych składów jurorskich, dlatego też zdobył on najwięcej punktów od jury z całej Europy … i Australii. Oto występ Casara:

Polska publiczność oddała największą ilość głosów naszemu wschodniemu sąsiadowi tj. Ukrainie, reprezentowanej przez MELOVINA z piosenką „Under The Ladder”, dzięki któremu scena zapłonęła i to na początku całego show. Na kolejnych miejscach w głosowaniu Polaków znalazły się: zwycięski Izrael, drugi Cypr, Węgry i Dania. Występ MELOVINA:

Co ciekawe- tylko 3 państwa otrzymały od nas punkty zarówno w głosowaniu jury, jak i w głosowaniu publiczności. Były nimi: Niemcy (2 miejsce w głosowaniu jury i 10 w głosowaniu publiczności), Węgry (odpowiednio 8. i 4.) oraz Irlandia (odpowiednio 6. I 9.).

Oto pełne wyniki wielkiego finału Eurowizji:

Jak wiadomo, nasza reprezentacja nie zakwalifikowała się do wielkiego finału. W 2. półfinale zajęliśmy 14. miejsce w gronie 18 półfinalistów. Zdobyliśmy 81 punktów, z czego 60 punktów od telewidzów. Polska zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności niemieckiej, trzecie w głosowaniu szwedzkiej, a czwarte w głosowaniu publiczności z Francji, Węgier i Ukrainy. W głosowaniu jury najwyżej zostaliśmy ocenieni  przez Holandię- gdzie znaleźliśmy się na 6 miejscu. W polskim półfinale oddaliśmy najwięcej głosów na Ukrainę, zaś jury najlepiej oceniło Szwecję. Oto półfinałowy występ Gromee’ego i Lukasa:

W zeszłym roku podczas pokazowego występu Jamali na scenę wyskoczył mężczyzna, który pokazał pośladki. W tym roku również nie obyło się bez skandalu, gdyż podczas występu SuRie z Wielkiej Brytanii wbiegł na scenę mężczyzna, który wyrwał artystce mikrofon. Było to ogromne niedopatrzenie ze strony służb portugalskich. Występ SuRie i inwazja sceny:

To już koniec eurowizyjnego szaleństwa tego roku. Tym razem niestety nie udało się nam utrzymać dobrej passy trwającej od 2014 roku, gdy do finału wchodzili: Donatan i Cleo, Michał Szpak oraz Kasia Moś. Pamiętajmy jednak o tym, iż Eurowizja to konkurs, w którym nie  zawsze najlepsze piosenki wchodzą do finału. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku w Izraelu nasz reprezentant pokaże się z dobrej strony i co najmniej, awansuje do finału. Życzymy również Gromee’emu, aby piosenka „Light Me Up” była często grana, nie tylko w polskich stacjach radiowych, ale i poza granicami naszego kraju.

Wszelkie informacje dotyczące Eurowizji znajdą Państwo na oficjalnej stronie konkursu:

https://eurovision.tv/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.