Znamy pierwszą gwiazdę 24. Przystanku Woodstock 2018

Organizator Przystanku Woodstock, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ogłosiła, że pierwszą gwiazdą 24. edycji festiwalu będzie Lao Che. Podczas koncertu zabrzmią utwory z płyty „Dzieciom”, ale też te z najnowszego albumu, „Wiedza o społeczeństwie”. Dotychczas formacja wystąpiła na Przystanku Woodstock aż czterokrotnie: w latach 2006, 2008, 2010 i 2014. Lao Che jest również laureatem Złotego Bączka z 2006 roku.


Lao Che to polska grupa rockowa założona w 1999 roku w Płocku przez byłych członków zespołu Koli. Gatunek muzyczny Lao Che jest połączeniem różnych stylów, takich jak rock alternatywny, punk rock, ska, ambient i folk. Debiutancki krążek, zatytułowany „Gusła”, ukazał się w styczniu 2002 roku. Popularność zespołu szybko rosła po albumie koncepcyjnym „Powstanie Warszawskie”, który otrzymał wiele prestiżowych nominacji i nagród. Na fali tego sukcesu w 2005 roku grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock. W 2006 roku zespół ponownie zaprezentował się na festiwalu, otrzymując przyznawaną przez publiczność nagrodę „Złoty Bączek”.

Trzecie wydawnictwo, „Gospel”, ujrzało światło dzienne 22 lutego 2008 roku. Pierwszym singlem z niego pochodzącym było nagranie „Drogi Panie”. „Gospel” otrzymał status platynowej płyty i jest największym do tej pory komercyjnym triumfem Lao Che. W 2014 roku zespół po raz czwarty uświetnił Najpiękniejszy Festiwal Świata, wykonując swój repertuar w nowych aranżacjach.

fot. materiały prasowe Lao Che

Występ na 24. Przystanku Woodstock odbędzie się w ramach trasy promującej nową, wspomnianą już płytę „Wiedza o społeczeństwie” .

Na krążku znajdziemy brzmienia mogące kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych, jednak podane w charakterystyczny dla zespołu, przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję ponownie odpowiada tu Piotr „Emade” Waglewski oraz Filip „Wieża” Różański. Do składu dołączył nowy muzyk, Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet), znany między innymi z Pink Freud czy Jazzombie.

Tytułowa „Wiedza o społeczeństwie” to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi, ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina.


Lao Che tworzą obecnie: Rafał Borycki (bas, wokal), Mariusz Denst (sampler, wokal), Hubert Dobaczewski (wokal, gitara), Maciek Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne, Sammler, wokal), Michał Jastrzębski (perkusja), Karol Gola (saksofon, flet, klawisze) i  Filip Różański (instrumenty klawiszowe, wokal)


Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego przyszłoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z kraju i ze świata.


W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.


Imprezę organizuje Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego realizację umożliwiają liczni sponsorzy. Festiwalu nie finansują środki zebrane w czasie Finału WOŚP.


Zajrzyj po więcej:

Lao Che na Dużej Scenie podczas 20. Przystanku Woodstock
fot. Marcin Michoń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.