18. Gitarowy Rekord Guinnessa: Potrzebujemy 7 423 gitar i Ciebie!

Gitarowy Rekord Guinnessa odbędzie się już po raz 18. Tegoroczna edycja ma szansę przejść do historii. 1 maja we Wrocławiu zagra Peter Hook, basista zespołu Joy Division, a Gerry Leonard, gitarzysta Davida Bowiego, zaprezentuje projekt muzyczny pt. “Bowie Starman” z największymi przebojami zmarłego 4 lata temu artysty. Do programu Koncertu Gwiazd dołączyła właśnie legendarna fińska formacja – Apocalyptica.

Uzbrojona w wiolonczele grupa w bezprecedensowy sposób wytyczyła nowe granice pomiędzy rockiem, metalem i muzyką klasyczną. Debiutowali w latach 90. albumem „Plays Metallica by Four Cellos”. Dziś mają na koncie dziewięć uginających się od złota i platyny albumów. Ostatni z nich, nagrany po pięciu latach przerwy „Cell-0″, który ukazał się dosłownie przed chwilą, to powrót do korzeni i pierwszy od prawie dwóch dekad czysto instrumentalny materiał. Podczas wrocławskiego występu Apocalyptica zagra przekrojowy materiał, dokumentujący 24 lata muzycznej aktywności.


Wieczorne koncerty gwiazd to nieodłączny punkt programu Gitarowego Rekordu Guinnessa. W Hali Stulecia wystąpi Peter Hook, basista legendarnego zespołu Joy Division oraz grupy New Order. Peter Hook z formacją The Light zaprezentuje materiał z obydwu albumów Joy Division: “Unknown Pleasures” oraz “Closer”. 18 maja 2020 roku mija 40 lat od samobójczej śmierci Iana Kevina Curtisa, wokalisty i autora tekstów post punkowej formacji Joy Division – wrocławski koncert Peter Hook & The Light dedykowany będzie jego pamięci. Z kolei Gerry Leonard, gitarzysta Davida Bowiego, zaprezentuje we Wrocławiu projekt muzyczny pt. “Bowie Starman” z największymi przebojami zmarłego 4 lata temu Davida Bowiego.


W programie 3-Majówki, od lat towarzyszącej Gitarowemu Rekordowi Guinnessa, znaleźli się także The Sisters Of Mercy, legenda brytyjskiej muzyki nowofalowej lat 80′, Epica, holenderska gwiazda symfonicznego i gotyckiego metalu oraz bogata reprezentacja polskiej sceny muzycznej – m.in. Nosowska, KULT, Happysad, Illusion i Mrozu.
Rekord po raz 18. Potrzebujemy 7 423 gitar i Ciebie!

Pierwsza oficjalna edycja największego w Europie święta gitary odbyła się w 2003 roku. Leszek Cichoński zainicjował wówczas Wielką Gitarową Orkiestrę, która na wrocławskim Rynku wykonała słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. „Hey Joe”. Zagrało wtedy 588 gitarzystów, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. W tym roku do pobicia rekordu potrzebne są 7 424 gitary. Żeby dołączyć do grona „Rekordzistów”, wystarczy nauczyć się pięciu podstawowych akordów (C G D A E) niezbędnych do zagrania „Hey Joe” Jimiego Hendrixa i zgłosić się 1 maja na wrocławskim Rynku z dowolną gitarą lub innym instrumentem strunowym jak ukulele. Na uczestników czekają najlepsza muzyka gitarowa, legendy gitary, konkursy z nagrodami i niepowtarzalny klimat – tak zapowiada się coroczna najlepsza majówka w kraju!


Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/GitarowyRekord/