Bestsellery Empiku 2019 – Odkrycia Empiku: Muzyka

Po raz kolejny Empik rozda Bestsellery Empiku! To jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Już za 27 dni, a dokładniej 4 lutego poznamy laureatów w kategoriach Książki, Muzyka oraz Film. Gala będzie również transmitowana w telewizji TVN.

Bestsellery Empiku to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, które od ponad 20 lat wskazują kluczowe zjawiska i trendy rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. Już 4 lutego 2020 r. Empik po raz kolejny wręczy nagrody dla twórców najlepiej sprzedających się książek, wydawnictw muzycznych i produkcji filmowych ostatnich 12 miesięcy w podziale na gatunki: literatura piękna, literatura popularna, kryminał/sensacja/thriller, literatura dla dzieci, audiobook, muzyka pop/rock, hip-hop i muzyka filmowa oraz film fabularny i animowany.

W tej edycji po raz pierwszy Empik nagrodzi także trzech wyjątkowych twórców będących na początku kariery, których dzieła z 2019 roku odbiły się szerokim echem w światach literatury, muzyki i filmu. Laureatów nagród Odkrycia Empiku wyłoni specjalne jury.

Gala Bestsellery Empiku 2019 to także niezapomniane widowisko muzyczne! Na jednej scenie usłyszymy gwiazdy polskiej sceny muzycznej, którzy zaskoczą widownię niezwykłymi występami.


Od tegorocznej edycji gali Empik wprowadza zupełnie nową kategorię nagród, niezależną od wyników sprzedaży: Odkrycia Empiku. Jej celem jest wskazywanie szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują. Nominowanych w kategoriach: Literatura, Muzyka i Film wskazały zespoły jury złożone z krytyków, uznanych artystów oraz ekspertów w danej dziedzinie.

This slideshow requires JavaScript.


“Dwunasty Dom” – Enchanted Hunters
Wydawca: Latarnia Records
Dystrybucja: Asfalt Distro

Jeżeli ktoś tak jak ja ma słabość do brzmienia pierwszej połowy lat 80 musi posłuchać płyty duetu Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. Ale to nie jest pozycja tylko i wyłącznie dla ejtisowych freaków. Brzmienia potężnego, kultowego Rolanda Juno 106 zostały tu wykorzystane w pełni świadomie i rewelacyjnie zestawione z partiami wokalnymi, a w kompozycjach możemy znaleźć dużo więcej odniesień i smaczków wykraczających poza synth pop. To największe atuty tej płyty która przy całej swojej nostalgii jest świeża, wciąga od początku i której po prostu świetnie się słucha. – autor uzasadnienia Dominik Sadowski.

This slideshow requires JavaScript.


“Młodość” – Ralph Kaminski
Wydawca: FONOBO Label
Dystrybucja: MTJ Agencja Artystyczna

Drugim albumem Kaminski dołączył do czołówki polskiej muzyki popularnej. Niezwykła charyzma estradowa i indywidualność twórcza, unikatowy wokal i utwory definiujące na nowo pojęcie “autorskich”. No i kosmiczna energia. – autor uzasadnienia Piotr Metz.

This slideshow requires JavaScript.


“Nieumiarkowania” – Błażej Król
Wydawca: ART2 Music
Dystrybucja: Agora S.A.

Nominacja za pracowitość i charyzmę, za zręcznie utkane poetyckie teksty, okraszone rasowymi dźwiękami, za bycie współcześnie niewspółczesnym. – autorka uzasadnienia Monika Brodka.

This slideshow requires JavaScript.


“ESJA + trasa koncertowa” – Adam Robiński
Wydawca: Gondwana Records
Dystrybucja: Mystic Production

Hanna Raniszewska jeszcze do niedawna była odpowiedzialna za poruszające aranżacje do poetyckich tekstów duetu Tęskno. Jej solowa twórczość bez polskojęzycznego przekazu nie traci jednak nic ze swojej emocjonalności. Kompozytorka wypełniła swój album “Esja” zjawiskowymi dźwiękami, które są w stanie ustawić ją w tym samym szeregu europejskich twórców, co Nils Frahm oraz Ólafur Arnalds. Udana trasa koncertowa po Starym Kontynencie już ten potencjał potwierdza. My nie mamy wątpliwości, że jej gwiazdorski status na scenie muzyki poważnej to tylko kwestia czasu. – autorka uzasadnienia Anna Maria Żurek.

This slideshow requires JavaScript.


“Audiotele” – SCHAFTER
Wydawca: Restaurant Posse
Dystrybucja: Universal Music Polska

SCHAFTER czyli Wojtek Laskowski, rocznik 2003 [młodszy od Billie Eilish]. Producent muzyczny, autor tekstów, raper. W roku 2019 wydał debiutancką płytę “Audiotele”. Gośćmi na albumie są zarówno Taco Hemingway i Żabson, jak i Belmondo, Ras, Młody Dzban i Oki. Naprawdę młody artysta nagrał bardzo dobrą i dobrze przyjmowaną płytę. – autorka uzasadnienia Agnieszka Szydłowska.

This slideshow requires JavaScript.


Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/events/512056206333877/

www: https://www.empik.com/bestselleryempiku/odkrycia