DAGADANA wydała piąty studyjny album

„Tobie” to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta.

To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką. 

W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae – pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim – jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni – w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów – przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej – i przenoszących ich treści w czasy obecne, “aktualizujących” ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów. 

Współcześnie pojęcie “kolędy” utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu DAGADANA przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa. 

Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń.

Albumu “Tobie” można posłuchać na wszystkich platformach streamingowych: https://ffm.to/DagadanaTobie
Lista utworów: 

 1. Nowe Wrota 
 2. Do Ciebie Kasieńko 
 3. Goi Ty Nasha Pani 
 4. Skoro Świt 
 5. W Moim Ogródeczku 
 6. Shchedryi Vechir (zobacz teledysk)
 7. Hola Hola 
 8. Hej Leluja 
 9. Zazhurylasia 
 10. Inaczej (zobacz teledysk)
 11. Na Zdrowie (zobacz teledysk)
 12. Slaven Yes

Album na płycie CD można zamówić na KulturalnySklep.pl.

Podziel się swoją opinią ;)