“Dla Kompo / Malaga” – Krystyna Stańko prezentuje kolejny utwór zapowiadający album “Eurodyka”

“Dla Kompo / Malaga” to utwór, skomponowany dla przyjaciółki Krystyny – Joli Zdechlikiewicz

Była wspaniałą artystką, niezwykle ciepłą, kochaną osobą. Jako kompozytorka odważna i bezkompromisowa. Nade wszystko kochała utwory Johna Cage’a, ale uwielbiała też jazz…. O muzyce mogłyśmy rozmawiać godzinami, szczególnie wtedy, gdy przygarnęła mnie pod swój dach podczas moich studiów w Katowicach – opowiada Krystyna Stańko. – Miała wyjątkowe podejście do dzieci i młodzieży, ucząc gry na fortepianie, ale też tworząc zespoły muzyczne. Cierpliwość, kreatywność, nauka przez zabawę- to cechy, które uwielbiali jej uczniowie.

Dla przyjaciół szczera, otwarta, radosna i opiekuńcza… Podróżowała po świecie i niezwykłych dźwiękach, które słyszała w swój niepowtarzalny, wrażliwy sposób. Choroba brutalnie przerwała życie Kompo – bo tak nazywaliśmy Ją w gronie przyjaciół. A czas w tym przypadku nie leczy ran…

Teledysk stworzyły artystki ze Spaced Studio, które podeszły do tematu z niezwykłą czułością, kreując malarski, wzruszający obraz.

W utworze pojawia się specjalny gość – wybitny norweski trębacz Arve Henriksen, którego brzmienie i aranżacja w pełni oddają nastrój tekstu.

“Dla Kompo / Malaga” jest drugim singlem z nadchodzącej płyty “Eurodyka”. Na albumie usłyszymy gości: portugalskiego wokalistę Joao de Sousę, ukraińską wokalistkę Laurę Marti, węgierskiego saksofonistę i klarnecistę Daniela Mestera.

„Eurodyka”, to osobne muzyczne obrazy, połączone w całość, niczym spacer po wystawie, podróż po europejskich miastach. Każda opowieść ma swój podtytuł – nazwa miasta. Jednak słowa nie opisują ani miejsc, ani ich historii. O tytule decyduje nastrój utworu, który dane miasto dało inspirację do stworzenia specyficznego, często etnicznego klimatu kompozycji.

Na album trafi dziesięć kompozycji:

 1. Z oddali / Porto feat. Joao de Sousa
  2 Aura / Oslo feat. Arve Henriksen
 2. Dziesiąty most / Budapeszt feat. Daniel Mester
 3. Nawet jeśli / Gdańsk
 4. Dla Kompo / Malaga feat. Arve Henriksen
 5. Ulatuje z pamięci / Ateny
 6. Nie wiedział nikt / Hamburg
 7. Z morza moich łez / Split feat. Arve Henriksen
 8. Roztańczony maj / Paryż
 9. Serca z naszych ciał / Lwów feat. Laura Marti

Skład zespołu tworzą:
Dominik Bukowski – wibrafon, marimba, kalimba, xylosynth
Paul Rutschka – gitara basowa
Mikołaj Stańko – perkusja, instrumenty perkusyjne
Michał Bąk – kontrabas

Premiera koncertowa albumu już 10 listopada, podczas Festiwalu Jazz Jantar, w Gdańsku.

Podziel się swoją opinią ;)