Felieton: Dobre, bo polskie… #51 Elektryczne Gitary i “Kiler”

Kiler” to piosenka zespołu Elektryczne Gitary nagrana na potrzeby filmu w reżyserii Juliusza Machulskiego o tym samym tytule (1997).

Generalnie nie przepadam za muzyką filmową, zwłaszcza polską, ale według mnie ten kawałek jest wyjątkowo udany. Uważam go za najlepszy utwór tej grupy.

Cóż za przewrotny tekst! Choć minęło już 20 lat od premiery, to ciągle bardzo mi się podoba. A Wam?


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Zespół Elektryczne Gitary został założony w 1990 roku w Warszawie przez gitarzystę
Rafała Kwaśniewskiego oraz basistę i keyboardzistę Piotra Łojka. Do tego duetu niedługo później dołączył wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor Kuba Sienkiewicz.
Ich znakiem rozpoznawczym stały się satyryczne teksty utworów. Debiutem fonograficznym formacji był krążek zatytułowany „Wielka radość” (1992), który pokrył się złotem.
W 1993 roku ukazał się drugi album kapeli – „A ty co”. To właśnie na nim znalazły się hity: 
„Wyszków tonie”, „Nie pij Piotrek”, „Dylematy” i „Dzieci”. Co ciekawe, rok później
na półki sklepów muzycznych trafił solowy album Kuby Sienkiewicza
„Od morza do morza”.
W 1995 roku pojawiła się kolejna płyta grupy –
„Huśtawki”. Krążek uznawany jest przez wielu za najsłabszą pozycję w dyskografii grupy, ponieważ pochodzi z niej tylko jeden przebój zespołu, czyli kawałek „Serce jak pies”. Rok później kapela wydała koncertową płytę zatytułowaną  „Chałtury”.

Na krzywy ryj” to krążek, który zespół wydał w 1997 roku, a promował go numer
„Co ty tutaj robisz”. Wtedy też Kuba Sienkiewicz i spółka nagrali jeden ze swoich największych hitów – „Kiler”, napisany na potrzeby niezwykle popularnego wówczas filmu
o tym samym tytule, w reżyserii Juliusza Machulskiego. Następnie w połowie 1998 roku
na rynek muzyczny trafił drugi solowy krążek Kuby Sienkiewicza z utworami
Jacka Kleyffa, zatytułowany
„Źródło”. W 1999 roku zaś Panowie stworzyli muzykę do filmu – „Kiler-ów 2-óch”, a rok później Kuba Sienkiewicz wydał swój trzeci solowy longplay
„Studio Szum”
. Następna pozycja w dyskografii tej formacji to ścieżka dźwiękowa do filmu Jacka Bromskiego „Kariera Nikosia Dyzmy” z 2002 roku. Kolejna płyta zespołu ukazała się dopiero w 2006 roku kiedy to na rynek muzyczny grupa wypuściła krążek „Atomistyka”. Dyskografię grupy uzupełniają albumy: “Historia” (2010), “Nic mnie nie rusza” (2012)
oraz
“Czasowniki” (2016). Ciekawostką jest, że w 2016 roku na rynek wydawniczy trafiła oficjalna biografia kapeli zatytułowana “Przewróciło się”. To pierwsza i jedyna, jak dotąd, biografia Elektrycznych Gitar autorstwa Przemysława Zielińskiego.

Zajrzyj po więcej : 

Elektryczne Gitary na Facebooku

Podziel się swoją opinią ;)