Wrocławianie, w ostatnich miesiącach, często spotykali się w okolicach ul. Grabiszyńskiej. Wszystko za sprawą inicjatyw organizowanych w ramach projektu “Firlej Zaprasza”. Ponad 40 wydarzeń o charakterze artystycznym, społecznym i kulturalnym odbyło się w Firleju, w siedzibach organizatorów lub w przestrzeni miejskiej. To już ostatnia prosta projektu!
Od września do listopada realizowane są inicjatywy, które mają jednoczyć zainteresowanych kulturą wrocławian, głównie tych zamieszkujących w okolicach Firleja. Lokalni aktywiści oraz odbiorcy sztuki poprzez inicjatywy tworzą otwarte i tolerancyjne miasto. Wszystko dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017”.
Podczas warsztatów “Czasoprzestrzeń – otwarta wymiana umiejętności” 10 różnych osób, wśród nich tatuatorka, specjalista od komunikacji międzyludzkiej, psycholożka oraz dietetyczka, poprowadziło warsztaty dzieląc się, zdobytym w swojej dziedzinie, doświadczeniem. Od godz. 13 podczas warsztatów ruchowych z komunikacji, Emilia Wojciechowska – która o sobie mówi, że pomaga ludziom polubić poniedziałki – pokazywała jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś nie daje innym dojść do słowa w dyskusji. Przewodniczka po kobiecej seksualności, edukatorka oraz aktywistka, Voca Ilnicka, poprowadziła równie interesujące zajęcia dotyczące akceptacji własnego ciała. Mówiła o skutecznych sposobach, dzięki którym kobiety i mężczyźni mogą zmienić negatywne myślenie o sobie, niezależnie od punktu startowego. Od Adama Hordyńca, absolwenta administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, zainteresowani dowiedzieli się o plusach i minusach zakładania działalności gospodarczej. Ostatnie spotkanie w ramach tego projektu zakończyło się późnym popołudniem, gdy na dworze powoli robiło się ciemno. Kilku uczestników zdecydowało się kontynuować zabawę dyskutując przy kawie serwowanej w Firleju.
Wernisażem zakończyła się kolejna inicjatywa: “Portrety – rodzina z Grabiszyńskiej”. W ramach projektu odbyło się ponad 20 spotkań warsztatowych z grafiki tradycyjnej oraz komputerowej, których tematem była historia osiedli sąsiadujących z Firlejem oraz zawierane na przestrzeni lat relacje między ich mieszkańcami. Powstało prawie czterdzieści prac, które będzie można oglądać na oficjalnych blogu.
Na podwórku w okolicach ul. Stalowowolskiej we Wrocławiu, dzieci zamieniały śmietnikową wiatę w prawdziwe dzieło sztuki! Wszystko dzięki projektowi “U kwaśnego źródła – murale podnoszą sąsiedzkie morale”! Podczas pierwszego spotkania, Sylwia Owczarek wtajemniczyła małych artystów w tajniki sztuki murali oraz skuteczne zainspirowała ich do wykonania własnych, autorskich projektów. W trakcie kolejnych, dzieci przygotowywały “płótno” pod swoje dzieło, by w końcu stworzyć piękny mural, który odmienił podwórkową przestrzeń!
Ostatnia niedziela października, była momentem na aktywności na świeżym powietrzu. To dlatego, w okolicach ul. Grabiszyńskiej, odbyła się gra miejska “Skąd ten dzbanek”. Uczestnicy projektu, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, wyruszyli w podróż po osiedlu. Ku ich zadowoleniu trasa zakończyła się w przytulnym Centrum Historii Zajezdnia, której wnętrza mogli za darmo zwiedzić! Jak się okazało tytułowy dzbanek pochodzi z nieistniejącej już Kawiarni Lwowskiej przy ul. Świdnickiej, a nie, tak jak myślano, z ul. Lwowskiej we Wrocławiu.
W nadchodzącym czasie ku końcowi będzie zmierzał projekt “Spotkania w Laboratorium Sztuki”, który organizuje Fundacja Jak Malowana. W siedzibie fundacji przy ul. Rejtana 3 przez miesiąc, w każdy poniedziałek, odbywać się będą bezpłatne warsztaty z rękodzieła, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Na poprzednich spotkaniach uczestnicy w różnym wieku, różnych narodowości, profesjonaliści oraz amatorzy spotkali się, aby próbować swoich sił w malarstwie akrylowym na płótnie oraz w zajęciach graficznych.
TONY oraz Szkoła Muzyki Nowoczesnej, zorganizowali jednodniowy “Dworzec Pełen Kultury”. W sobotę, 11 listopada, we wnętrzach Dworca Świebodzkiego, organizatorzy przygotowali wiele stanowisk warsztatowych, między innymi z produkcji muzycznej czy ze scratchu. Przewodnicy oprowadzali gości po zabytkowych pomieszczeniach starego dworca. Odbyły się również występy chórów oraz koncerty lokalnych artystów i uczniów obu szkół.
17 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach międzypokoleniowego projektu “Muza – mała uczelnia zaocznie”, związane z tematyką ogólnopojętej informacji. Warsztaty te, są odpowiedzią na wszechobecność informacji, z którymi muszą sobie radzić zarówno dorośli, jak i dzieci.
Małgorzata Jagiełło, nauczy uczestników w jaki sposób zdobywać, weryfikować oraz interpretować informacje. Zakończone w październiku spotkania Muzy, dotyczyły liczbologii, a dokładnie symetrii w życiu codziennym, a także kreacji, czyli twórczemu procesowi polegającemu na oddaniu światu, przetworzonego przez uczestników warsztatów, fragmentu rzeczywistości!
Zobacz więcej: