Fryderyk Festiwal 2024 ponownie na Śląsku! Przed nami jubileuszowa edycja!

Fryderyki mają 30 lat! Kiedy w 1995 roku po raz pierwszy trafiły do rąk Edyty Bartosiewicz, Kasi Kowalskiej czy zespołów Hey i Varius Manx , nikt nie przypuszczał, że z czasem będą to najważniejsze nagrody na polskiej scenie muzycznej. Cztery lata później Związek Producentów Audio Video powołał Akademię Fonograficzną, pełniącą rolę jury. Zasiadało w niej wówczas ok. trzysta osób. Dziś jest ich już niemal dwa tysiące. To muzycy, autorzy, kompozytorzy, producenci muzyczni, dziennikarze i wydawcy, którzy w tajnym, dwuetapowym głosowaniu internetowym wybierają najpierw nominowanych do nagrody, a potem oddają głos na zwycięzcę w danej kategorii. Ponieważ do Akademii zapraszani są corocznie wszyscy nominowani, liczba członków z roku na rok się powiększa.

Przez trzy dekady Fryderyki przeszły metamorfozę. Zmieniła się statuetka, kategorie, miejsce i formuła gali wieńczącej Fryderyk Festiwal. Jedno tylko pozostało niezmienne – jasno określone zasady głosowania i fakt, że o zwycięstwie laureaci dowiadują się podczas gali, po otwarciu koperty na scenie. Jedynie wyróżnieni Złotym Fryderykiem – honorową nagrodą przyznawaną za wybitne osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej – wiedzą o niej wcześniej.

Z roku na rok Fryderyki nabierały znaczenia. Z branżowego wydarzenia stały się najbardziej prestiżowym konkursem, podsumowującym kolejny rok na rynku muzycznym, uwieńczonym koncertem z udziałem największych gwiazd polskiej sceny i publiczności. Dziś to prawdziwe święto polskiej muzyki organizowane w przestrzeniach mieszczących kilkanaście tysięcy osób.

Jubileusz Fryderyków to dla nas nie tylko powód do dumy, ale również czas podsumowań. Przez te lata wręczyliśmy 875 statuetek, nagrodziliśmy 300 zespołów i artystów solowych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu oraz 222 albumy w kategoriach muzyki poważnej. Mieliśmy również ogromną przyjemność uhonorować 62 laureatów Złotych Fryderyków. Konkurs zyskał miano najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej branży muzycznej nie dzięki liczbom, ale dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób. Wszystkim tym, którym Fryderyki są bliskie sercu, którzy dołożyli starań, by wydarzenie przez lata nabierało znaczenia i odzwierciedlało życie muzyczne w naszym kraju, należą się przy okazji 30-lecia gorące podziękowania

Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV

Kiedy w ubiegłym roku Fryderyki wróciły na Śląsk, a Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu zorganizowano w gliwickiej arenie, fani muzyki nie kryli podekscytowania. Nowoczesna Pre Zero Arena Gliwice znana jest z organizacji spektakularnych wydarzeń: koncertów, przedstawień, wystaw i festiwali, a samo miasto aż tętni od wyjątkowych inicjatyw kulturalnych i żyje muzyką. Gliwice mają charakter, urok, ale też pozwalają odetchnąć wśród zieleni albo poznać smak nocnego życia. To wymarzone miejsce na festiwal, co w połączeniu z entuzjazmem organizatorów i ich zaangażowaniem zaowocowało nie tylko spektakularną ceremonią rozdania ubiegłorocznych nagród, ale też decyzją powtórzenia gali rozdania Fryderyków w tym samym miejscu.


Kto wystąpi na Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu?

Ceremonię rozdania Fryderyków zaplanowano na 22 marca. Wcześniej Związek Producentów Audio Video ogłosi nominacje do nagród w 27. kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu oraz 10. kategoriach muzyki poważnej. Wówczas sukcesywnie będziemy poznawać kolejnych artystów, którzy 22 marca wystąpią podczas koncertów finałowych, czyli na 30. Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Na ten moment organizatorzy zdradzili jedynie kilka nazwisk, ale już one świadczą o tym, że jubileuszowa edycja konkursu zapowiada się wyjątkowo przebojowo. W gliwickiej arenie wystąpią bowiem Doda i Smolasty, których piosenka Nim zajdzie słońce była hitem ubiegłego roku. Singiel przez cztery tygodnie znajdował się na pierwszym miejscu OLiS w zestawieniu „single w streamie” oraz listy Billboard Poland Songs, a także przez sześć tygodni był numerem jeden Oficjalnej Listy Airplay (OLiA), stając się pierwszym polskim utworem, który znalazł się na szczycie wszystkich trzech zestawień!

Obok wyczekiwanego przez fanów duetu w Gliwicach zobaczymy też „Dziewczynę Pop”, która w tamtym roku zabrała nas w muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych lat 90. Płyta Darii Zawiałow była jednym z najbardziej wyczekiwanych albumów 2023 roku, a pochodzący z niej przebój Fifi Hollywood pokrył się złotem i uplasował w czołówce najchętniej streamowanych utworów na Spotify.

Listę zapowiadanych artystów na ten moment zamykają ubiegłoroczni laureaci Bursztynowego Słowika na Festiwalu Top Of The Top Sopot Festival – zespół Kwiat Jabłoni, których trzecia studyjna płyta Pokaz slajdów pokryła się złotem, a pochodzący z niej singiel Od nowa przyniósł im bursztynową nagrodę.

Najgorętsze nazwiska na polskiej scenie, świetna oprawa audiowizualna, kilkugodzinny koncert, a do tego emocje związane z konkursem i jubileusz 30-lecia, zapowiadany jako festiwal niespodzianek… A to tylko pierwsza karta atrakcji, którą odkrywają organizatorzy.

Sprzedaż biletów na galę właśnie ruszyła. Bilety dostępne są na stronie ​​​​kulturairozrywka.p​l​​​

Podziel się swoją opinią ;)