Gitarzysta Dariusz Kozakiewicz świętuje jubileusz pracy zawodowej

Gitarzysta Dariusz Kozakiewicz świętuje jubileusz pracy zawodowej

Specjalna płyta winylowa z dziesięcioma utworami, będąca niezwykle trudnym kompromisem wobec olbrzymiej aktywności artystycznej Dariusza Kozakiewicza, prawdziwego giganta polskiej sceny rockowej, wieńczy cykl działań podjętych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w związku z podwójnym jubileuszem Artysty.

Pod koniec roku 2021 Dariusz Kozakiewicz świętował 70. urodziny i jubileusz 50. lat pracy artystycznej. Muzyczna historia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich instrumentalistów, wyjątkowego gitarzysty i znakomitego kompozytora rozciąga się na przestrzeni lat pomiędzy działalnością w zespołach BREAKOUT i TEST po blisko ćwierćwiecze w grupie PERFECT.

Podsumowaniem tego jubileuszu był wydany wówczas przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia dwupłytowy album CD zatytułowany „Krokodyl”, na który już wtedy niełatwo było wybrać utwory z dorobku Artysty, który spokojnie można prezentować na pięciu, a nawet dziesięciu płytach.

Wówczas płyta pierwsza, to były kompozycje Kozakiewicza wykonane i zaśpiewane przez największych polskiej sceny, zaś na drugiej znalazły się niezapomniane riffy i partie solowe, które Kozakiewicz wykonał, towarzysząc różnym wykonawcom.

Idea wydania na specjalnej płycie winylowej wybranych nagrań z kompilacji była prostą konsekwencją sukcesu dwupłytowego albumu kompaktowego. Nie bez trudu wybrano dziewięć utworów w historycznych wykonaniach (strona A – Kozakiewicz kompozytor, strona B – Kozakiewicz gitarzysta), które uzupełnia nowa wersja nagranej ponownie w roku 2022  piosenki „Płyń pod prąd”, skomponowanej przez Dariusza Kozakiewicza dla zespołu TEST w roku 1974. Ten utwór we współczesnym wykonaniu zespołu DAREK KOZAKIEWICZ LIVE, w którym oprócz towarzyszących liderowi od lat basisty Tomka Płonki i perkusisty Sławka Puchały, pojawiła się wokalistka Justyna Panfilewicz, zapowiadał już od października 2022 roku wersję winylową jubileuszowego podsumowania pięćdziesięcioletniej działalności Kozakiewicza. Premiera tej wyjątkowej płyty, która powstała z udziałem firmy Enea, w limitowanym nakładzie 500 numerowanych egzemplarzy, została zaplanowana na koniec stycznia tego roku.

Tracklista

strona A: kompozycje    

  1. PŁYŃ POD PRĄD – DAREK KOZAKIEWICZ LIVE                                    
  2. ŻÓŁW NA GALAPAGOS – TEST                                                            
  3. TESTAMENT –  MAREK PIEKARCZYK                                                   
  4. ODNAWIAM DUSZE – PERFECT                                                         
  5. WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS – PERFECT                                                 

strona B: gitary

  1. ONI ZARAZ PRZYJDĄ TU – BREAKOUT                                                   
  2. POMALUJ MOJE SNY – BREAKOUT                                                                 
  3. SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS – RYSZARD RYNKOWSKI                     
  4. LAYLA – DARIUSZ KOZAKIEWICZ                                                                       
  5. TO NIE ŻART – DARIUSZ KOZAKIEWICZ                                       

Podziel się swoją opinią ;)