Irek Dudek o Rawie Blues Festiwal: „(…) najistotniejszą rzeczą na Rawa Blues jest różnorodność pokazywania bluesa.”

40 edycja Rawy Blues Festiwal już 8 października. Nasza redakcja ma ogromny zaszczyt patronować temu wydarzeniu. Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy z „Głową i Sercem” tego wydarzenia.

Karolina Filarczyk i Alicja Gac

Irek Dudek (Audio)

Wychowywany na Śląsku, jednak obywatel świata. Na scenie spędza Pan już pięćdziesiąty rok. Był kiedykolwiek taki moment, kiedy chciał Pan to wszystko rzucić w przysłowiową ”cholerę”?

Mówi się, że początki nigdy nie są łatwe. Dla Pana początek przygody ze światem muzyki łączy się z otrzymaniem pewnego instrumentu. Pamięta Pan, co to było? 

CZ. 1
CZ. 2

Kiedy ktoś by powiedział wtedy małemu Irkowi, że ona za kilkanaście lat stanie się twarzą bluesa w Polsce, kazałby Pan mu popukać się w czoło? A może wprost przeciwnie – miał już Pan gotowy plan, by bluesa krzewić wśród naszych rodaków i nie tylko?

Blues obecnie przeżywa mały renesans w Polsce. Coraz więcej osób ma zwyczajnie dość tej “konfekcji”, która serwowana jest przez komercyjne stacje radiowe. Z czego to wynika Pana zdaniem? Jesteśmy bardziej wybredni, czy może wiemy nieco więcej o muzyce?

Jesteś organizatorem legendarnego i ogromnego festiwalu bluesowego — Rawa Blues Festival. Kiedy zaświtała myśl, aby zrzeszyć na jednej scenie Artystów bluesowych? Spodziewał się Pan, że impreza doczeka się czterdziestu odsłon?

Czterdziesta edycja festiwalu to idealna okazja, by powspominać. Historia naszego kraju była bardzo burzliwa, działo się wiele. Czasy komuny chyba nie pomagały w organizacji takiego przedsięwzięcia… były problemy z cenzurą ? 

Jeszcze pod koniec lat 80.a scenie pojawiły się zespoły z zagranicy-Aleksander Bozgin czy After Blues + Erhard Hirt. Jak wyglądało w tamtym czasie ściąganie zespołów zagranicy?

CZ. 1
CZ. 2

Co roku podczas imprezy występują gwiazdy z najwyższej półki. Jak wygląda proces rekrutacji składów na poszczególne festiwale? Pan zaprasza, czy do Pana się wpraszają? 

CZ. 1
CZ. 2

Nasz portal jest skierowany w dużej mierze do młodego pokolenia muzykoholików w naszym kraju. Gdyby miałby Pan zachęcić młodzież do grania bluesa, to co by im Pan powiedział?

foto główne: Jurassic Photo Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.