Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło wspierają akcję Żonkile

W tym roku już po raz ósmy muzeum Polin organizuje akcja społeczno – edukacyjna – Żonkile. Organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi pragną w ten sposób upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Wśród tegorocznych ambasadorów mamy również przedstawicieli muzyki – Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Będzie to szczególna edycja, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie. W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.


Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.

W poprzednich latach akcję wspierali min. Katarzyna Nosowska, Radzimir Dębski, Kortez, Brodka.


Zajrzyj po więcej:

www: https://www.polin.pl/pl/search?text=%C5%BConkile+2019