Kult przedstawia wyjątkowy album: ,,Made in Poland”

Mamy przyjemność zapowiedzieć premierę nowej płyty KULTU „Made in Poland”.

Jest to podwójny album, stanowiący zapis dźwiękowy koncertów legendarnej
Pomarańczowej Trasy z 2016 roku.
Płyta stanowi nie lada gratkę dla wszystkich fanów Kultu, gdyż zawiera
zarówno klasyki, na stałe goszczące w repertuarze podczas tej trasy, jak i
prawdziwe perełki, rzadko wykonywane przez zespół. Na trackliście znajdują
się także największe hity zespołu, takie jak „Arahja”, „Do Ani”, „Polska”,
„Baranek” i wiele innych.
Na wyjątkowość albumu wpływa również fakt, że muzycy w tym roku obchodzą
35-lecie istnienia zespołu. „Made in Poland” jest więc podsumowaniem
dokonań artystycznych Kultu.
„Made in Poland” ukaże się już 8 września 2017 roku.
Oprócz płyt CD, album dostępny będzie na kasecie MC oraz płytach
winylowych.
Ponadto, każda płyta CD zakupiona w przedsprzedaży opatrzona będzie
autografami wszystkich członków zespołu!
Poprzednia płyta koncertowa Kultu, „MTV Unplugged” z 2010 roku, okazała się
bestsellerem i otrzymała status diamentowej płyty.

Poniżej możecie posłuchać jednego z ich najnowszych singli „Wstyd”:


Kult to polski zespół grający rocka alternatywnego i post punka z elementami new wave. Występują w składzie –Kazimierz „Kazik” Staszewski (wokal, saksofon), Piotr Morawiec (gitara), Janusz Grudziński (instrumenty klawiszowe, gitara, wiolonczela, wibrafon), Ireneusz Wereński (gitara basowa), Tomasz Goehs (perkusja), Janusz Zdunek (trąbka), Tomasz Glazik (saksofon tenorowy), Wojciech Jabłoński (gitara) oraz Jarosław Ważny (puzon).

Zespół powstał w 1982 roku w Warszawie z inicjatywy Kazika i Piotra Wieteski. W lipcu tego samego roku po raz pierwszy wystąpili publicznie.
Cztery lata później wydali swoją debiutancką płytę – „Kult”, na której znalazły się między innymi – „Krew Boga”, „O Ani” oraz „Wspaniała nowina”. W październiku 1987 roku ukazał się ich drugi krążek – „Posłuchaj to do ciebie” z pamiętną „Wódką”, wydaną pod tytułem „Na całym świecie źle się dzieje, koledzy”. W grudniu następnego roku do sklepów trafił ich trzeci album studyjny – „Spokojnie” z prawdopodobnie największym przebojem formacji – „Arahja”. Muzycy nie zwalniali tempa i w 1989 roku wydali aż dwa krążki – studyjna „Kaseta” oraz koncertowy „Tan”. Niedługo potem grupa zawiesiła działalność na trzy miesiące.
Rok później do sklepów trafił longplay „45-89”, którego tytułowa piosenka była kolażem fragmentów przemówień członków partii, które nałożono na podkład muzyczny.
Dwa lata później formacja przedstawiła się słuchaczom w lekko zmienionym składzie – do grupy dołączył nowy bębniarz Andrzej Szymańczak. W tym ustawieniu nagrali płytę „Tata Kazika”. Zgodnie z tytułem – znalazły się tam utwory autorstwa ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego. Singlem promującym wybrano piosenkę „Baranek”.
W 1998 roku grupa zaprezentowała świeży materiał studyjny – „Ostateczny krach systemu korporacji”. Po raz pierwszy zaprezentowano też nowego muzyka w składzie – trębacza Janusza Zdunka. Krążek przyniósł grupie takie przeboje, jak „Lewy czerwcowy” (znany też jako „Panie Waldku, Pan się nie boi”, „Gdy nie ma dzieci”, a także „Dziewczyna bez zęba na przedzie”. W tym czasie formacja straciła swojego perkusistę, Andrzeja Szymańczaka, który po zbyt dużej dawce zażytych narkotyków zadławił się gumą do żucia podczas snu.
W 2001 roku Kult wydał dwupłytowe wydawnictwo „Salon Recreativo”, składające się z premierowych utworów oraz piosenek zaaranżowanych powtórnie. Do promocji wybrano singiel – „Brooklyńska Rada Żydów”. Cztery lata później do sklepów trafił krążek – „Poligono Industrial”, wydany w dwóch wersjach – zwykłej oraz kolekcjonerskiej, poszerzonej o DVD z klipami formacji. Pierwszymi kompozycjami z tej płyty wybrano – „Kocham cię, a miłością swoją” i „Pan Pancerny”.

W 2007 roku muzycy ponownie weszli do studia, by pracować nad nowym materiałem, który światło dzienne ujrzał dopiero dwa lata później pod tytułem „Hurra”. Płytę zapowiadał utwór „Marysia”.
W międzyczasie skład grupy opuścił Krzysztof Banasik, a na jego miejsce przyjęto Wojciecha Jabłońskiego i Jarosława Ważnego.

Dyskografię zespołu uzupełniają krążki „Prosto” z 2013 roku, ze świetnym tytułowym singlem oraz „Wstyd” (2016).

 

Zajrzyj po więcej:

Kult na Facebooku 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.