“Musiałabym cię nazwać we wszystkich językach” – płyta OS.SO z muzyką do wierszy Wisławy Szymborskiej w stulecie urodzin poetki

“Szymborska – zachwyt i rozpacz” to interdyscyplinarny projekt muzyczno-literacki przygotowany na stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej (2023). W ramach obchodów oficjalnego roku noblistki OS.SO nagrała nie tylko płytę z muzyką do wierszy poetki, ale także live session w jej krakowskim mieszkaniu. Materiał z albumu zabrzmi na żywo na wiosennej trasie koncertowej.

Scalając muzykę i poezję, spełniam też swoje muzyczne marzenie – studiowałam literaturoznawstwo, a wieloznaczna przestrzeń między językiem i dźwiękami to świat, w którym czuję się najlepiej. 

Nad muzyką na album pracowaliśmy wspólnie z Rafałem Olewnickim – kompozytorem, perkusistą zespołu Mgły i moim przyjacielem. Mam wrażenie, że dzięki różnorodności naszych upodobań, muzyczna warstwa płyty dobrze oddaje intuicję zawartą w wierszu Szymborskiej “Woda”. “Musiałabym cię nazwać we wszystkich językach”, to zdanie równie dobrze można by odnieść do muzyki i niemożliwości uchwycenia jej istoty w krótkiej formie poetyckiej – mówi OS.SO

Cały album w stremingu: https://adm.ffm.to/szymborska

OS.SO wykorzystała wiersze poetki dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Side A

  1. Poniewczasie
  2. Woda
  3. Nic darowane
  4. Wielkie to szczęście

Side B

  1. Niebo
  2. Urodziny
  3. Notatka
  4. Zdumienie

Słowa – Wisława Szymborska (oprócz “Poniewczasie” – sł. OS.SO)

Muzyka – OS.SO i Rafał Olewnicki

Miks – Kris Wawrzak/Efektura Studio

Mastering – Piotr Bogucki i Kris Wawrzak/Efektura Studio 

Na płycie zagrali:

Wojciech Błażejczyk – cytra (“Urodziny”), Tomasz Chmielarz – trąbka (“Nic darowane”), Michał Górczyński – klarnet basowy (“Zdumienie”, “Urodziny”), Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka (“Poniewczasie”, “Urodziny”), Michał Matuszewski – wokal (“Woda”), Jakub Szulc – gitara elektryczna, mandolina (“Woda”, “Wielkie to szczęście”), Oraz Rafał Olewnicki i OS.SO na perkusji, gitarze basowej, synthach, gitarze elektrycznej, wiklinowym stoliku, pęku kluczy, słoiku po kawie i dziesiątkach innych przedmiotów.


OS.SO – kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów, basistka. Gra również na perkusji, pianinie, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. W 2022 wydała pierwszą autorską płytę “Lethe”, album znalazł się w zestawieniu najlepszych debiutów 2022 roku Gazety Wyborczej. 

Okładka: Maja Hutnik

Podziel się swoją opinią ;)