MUZYCZNE NADZIEJE 2020 – o nich będzie głośno

Rok 2019 obfitował w muzyczne nowości – mocne debiuty “GŁODNY” Sonbird czy “NIEMOŻLIWE” Kwiatu Jabłoni oraz albumy artystów już dobrze znanych, którzy nowym materiałem mocno namieszali na naszym rynku. Mowa tu oczywiście min. o “HELSINKACH” Darii Zawiałow, “MIŁOŚĆ” Sorry Boys, “MUZYKA WSPÓŁCZENA” Pezeta, “POCZTÓWKA Z WWA, LATO ’19” Taco Hemingwaya, “JAK MALOWAĆ OGIEŃ” Natalii Przybysz, “MŁODOŚĆ” Ralpha Kaminskiego czy “DEKLOG SPOLSKY” Mery Spolsky. To tylko część tegorocznych premier, ale nie na tym chcielibyśmy się teraz skupić.

Nadchodzący rok już zapowiada się obiecująco – Krzysztof Zalewski pracuje nad kolejnym solowym albumem, Kortez już podzielił się częścią nowego materiału podczas trasy KORTEZ PRZEDPREMIEROWO, Karaś / Rogucki niedawno opublikowali pierwszy singiel “Bolesne strzały w serce”, promujące ich wspólny album, którego możemy spodziewać się już na początku roku, Swiernalis też niedawno ogłosił, że prace nad drugą płytą wreszcie dobiegły końca, wielki powrót po 6 latach Artura Rojka z wydawnictwem “Kundel”, być może również Piotr Zioła wróci z drugą płytą, Dawid Podsiadło w jedynym z wywiadów wspomniał o “świeżutkich utworach” jeszcze w 2020 roku…


Jednakże nadchodzący 2020 będzie jeszcze ciekawszy muzycznie dzięki artystom, którzy już w tym roku zaczęli pojawiać się trochę nieśmiało na scenie, trochę na YouTube interesując sobą i swoją muzyką coraz szersze grono odbiorców. Na kogo, więc zwrócić większą uwagę? Kto ma szanse pójść śladami wcześniej wspomnianych artystów i wyprzedawać trasy koncertowe? Mamy kilka swoich typów 😉

VHS

This slideshow requires JavaScript.

Rok 2019 to przełomowy czas w działalności tej grupy. Przede wszystkim zmiana nazwy – wcześniej Create – gościnny udział w trasie “GŁODNY” Sonbird, aktywne plenerowe lato, pierwsze miejsce w konkursie Maratonu Piosenki Osobistej w Świeciu oraz premiera długo zapowiadanego singla “Bez słów”. Między koncertami panowie mocno ćwiczyli nad nowymi aranżacjami starszych utworów i tym sposobem nadali nowe życie utworowi “Dokąd”, który zaprezentowali premierowo podczas krakowskiego Sofar’u. Świadczy to o tym jak fajnie potrafią bawić się muzyką, nie boją się eksperymentów.  Niedawno miałam okazję uczestniczyć w ich koncercie w Poznaniu, gdzie niespodzianką były zupełnie nowe piosenki, które jeszcze bardziej narobiły mi apetytu na debiutancki krążek! Podsumowując młodzi, energiczni, niezwykle pracowici chłopacy, którzy mają ogromne szanse zwojować rynek muzyczny! Co na pewno udowodnią podczas zbliżającej się siódmej edycji Enea Spring Break!


 

STACH BUKOWSKI

This slideshow requires JavaScript.

Również na tym festiwalu wystąpi Stach, Aga i Robert, czyli Stach Bukowski. Moją uwagę zwrócili już publikując pierwszy singiel “Los”, który mimo późniejszego bardziej dynamicznego “Lwa”, wciąż jest moim ulubionym. Co ich wyróżnia wśród innych? Przede wszystkim teksty. Słowo dla mnie zawsze w muzyce było bardzo ważne, a dziś w młodym pokoleniu traci ono trochę swoją wartość. Na szczęście słuchając piosenek Stacha nie muszę się o to martwić 🙂 Jest w nich taka dojrzałość, ale nieprzerysowana, jest też miłość – różna, to wszystko jest w sobie wyważone i ciekawe. I sam zespół – dziewczyna na basie i wokalista na perkusji – tego jeszcze nie było, ale to działa. Strasznie mocno trzymam za nich kciuki, ale chyba nie muszę 🙂 Oni na pewno dadzą ognia w 2020!


 

SANAH

This slideshow requires JavaScript.

Dość już o zespołach i facetach – pora na przedstawicielkę płci pięknej – Sanah. Tak naprawdę to Zuzanna Jurczyk, której muzyka zauroczyła samego Dawida Podsiadło, który wziął na swój warsztat piosenkę “Cząstki” i zaśpiewał ją podczas jednego z koncertów Wielkomiejski Tour. Dziewczyna nie pozostała dłużna muzykowi i również stworzyła nową aranżację do nie jednego a trzech utworów Dawida w “Projekcie nieznajomy nie kłamie” łącząc razem “Project 19”, “Nieznajomy” i “Nie kłami”. W minionym roku ukazała się jej debiutancka EPka “Ja na imię niewidzialna mam” wydana na winylu. Już dziś wielu nazywa Sanah objawieniem muzycznym, czym więc urzeka młoda artystka w swoich utworach? Teksty – jak ta dziewczyna bawi się słowem! W szczere i pełne melancholii historie wplecione są słowa banalnie proste, codzienne, młodzieżowe. Co ciekawe ten zabieg daje egzamin!


 

KAŚKA SOCHACKA

This slideshow requires JavaScript.

Skromna niewysoka, drobna blondynka o dosyć mocnym, lekko zachrypniętym kobiecym głosie. Swoją “Wiśnią” poruszyła najpierw serca fanów Korteza, z którym ten utwór wykonywała gościnnie podczas części koncertów z jesiennej trasy KORTEZ PRZEDPREMIEROWO, później już każdy śpiewał razem z nią, że tęskni.., a singiel wskakując na coraz wyższe miejsca list przebojów zyskuje jeszcze większą popularność min. na YouTube. W grudniu nakładem Jazzboy Records wydała swoją pierwszą EPkę, która poruszyła już szersze grono. Jej piosenka “Trochę tu pusto” promowała polsatowski serial “Zawsze warto”. Mam nadzieję, że nowy rok będzie dla Kasi przełomowy – świeżo wydana EPka niech będzie zapowiedzią czegoś większego i napędem do tworzenia większej ilości poruszających piosenek, bo Kasia pięknie włada słowem, czego dowody znajdziemy w rozbudowanych tekstach.


Zajrzyj po więcej:

FB: VHS, Stach Bukowski, Sanah, Kaśka Sochacka

Instagram: VHS, Stach Bukowski, Sanah, Kaśka Sochacka