„Po kościach” – Sarsa i Dawid Tyszkowski w poruszającym duecie

Kilka miesięcy po premierze albumu „*jestem marta”, który stanowi nowy, alternatywny etap w karierze Sarsy, artystka dzieli się ze słuchaczami wyjątkowym duetem. Do sieci trafił właśnie jej najnowszy singiel „Po kościach” z gościnnym udziałem Dawida Tyszkowskiego.

Na jesieni 2023 roku do serwisów streamingowych i na półki sklepowe trafił nowy album Sarsy „*jestem marta”. To jej pierwsze wydawnictwo we współpracy z wytwórnią oraz managementem Kayax. Artystka, chcąc odkryć siebie na nowo, przeszła woltę artystyczną oraz zmieniła stylistykę muzyczną. Zamiarem podczas tworzenia płyty „*jestem marta” było ukazanie prawdy o sobie, skrywanej przez lata pod artystycznym alter ego. Sarsa podzieliła materiał na rozdziały i nadała mu dramaturgię powieści – z punktem zwrotnym, kulminacyjnym oraz rozwiązaniem. Płytę promowały single, m.in. buntowniczy i postpunkowy „Balet” w duecie ze Zdechłym Osą czy przebojowa i letnia „Zuch Dziewczyna”.

Teraz artystka oddaje w ręce fanów coś zupełnie nowego. Utwór „Po kościach” to poruszająca ballada z ważnym przekazem, którą napisała wraz z Dawidem Tyszkowskim – wszechstronnie uzdolnionym artystą młodego pokolenia, przez wielu nazywanym objawieniem sceny alternatywnej. W poruszającej warstwie tekstowej duet opowiada, że prędzej czy później nawet największe cierpienie potrafi minąć i z biegiem czasu „rozejdzie się po kościach”. Do piosenki powstał także wyjątkowy teledysk, w którym Sarsa i Dawid prezentują się w niecodziennej, zanimowanej formie. Klip autorstwa Zuzanny Krefft i Patrycji Micek powstał przy użyciu narzędzia do animacji frame-by-frame oraz edycji wektorowej.

Nasz klip łączy sekwencje aktorskie z rysunkową animacją 2D. Metoda ta rozdwaja świat dwójki artystów na ten realny i ten wyobrażony. Granice rzeczywistości zacierają się za sprawą wkradającej się kreski. Wzięłyśmy na siebie stworzenie dwóch korespondujacych, lecz osobnych, wyimaginowanych światów. Tym samym uzupełniające się głosy Dawida i Sarsy znajdują odzwierciedlenie w występujących po sobie wizualnych narracjach. – tłumaczą Zuzanna Krefft oraz Patrycja Micek, twórczynie teledysku.

Zobacz teledysk do utworu „Po kościach”:

Jestem niezmiernie wdzięczna za każdy muzyczny romans w moim życiu, a ten z Dawidem porusza mnie szczególnie. Znajduję się w momencie przejściowym – zamykam album „*jestem marta” i otwieram się na nowe. Potrzebuję złapać dystans do siebie i odpocząć od siebie. Nic nie pomaga bardziej niż otwarcie się na współpracę z innymi twórcami. Utwór „Po kościach” to efekt procesu twórczego, w który oprócz mnie zaangażowany był Dawid Tyszkowski oraz kilka innych, zdolnych osób. Piosenka, która na początku miała formę elektroniczną, miała wiele wersji produkcyjnych. Dopiero, gdy Dawid dograł swój tekst i melodie, automatycznie zainspirował mnie do zmiany podejścia w tworzeniu tej piosenki. Dograliśmy z Magdą Laskowską instrumenty smyczkowe, która w niecodzienny sposób nagrała swoje partie uderzając patyczkiem od sushi na skrzypcach, czego efekt można usłyszeć na początku utworu. Następnie Paweł Smakulski dograł gitary i samplem swojego głosu dodał na końcu bardzo charakterystyczne solo. Jednym słowem – mieliśmy sporo radości tworząc ten numer. – mówi Sarsa.

Sarsa jest bardzo charakterystyczną artystką, więc ucieszyłem się na wieść, że będziemy mieli okazję razem pracować nad tym utworem. Chcę wspierać ludzi wyrazistych i takich, którzy nie boją się wychodzić poza granice komfortu. Mam wrażenie, że utwór “Po kościach” również nie przejmuje się tymi granicami. Jest niewygodny, wierci się i trochę kłuje Cię niekomfortową refleksją. Fajna współpraca. – dodaje Dawid Tyszkowski.

fot. Zuzanna Krefft

Nowy singiel „Po kościach”, a także całą płytę „*jestem marta” będzie można usłyszeć podczas wiosennych koncertów. Jeden z nich odbędzie się w najbliższą sobotę w Warszawie w klubie NIEBO.

Link do biletów: https://www.eventim.pl/artist/sarsa/

Podziel się swoją opinią ;)