Poezja Baczyńskiego w wykonaniu Danuty Stenki i Piotra Fronczewskiego

Poezja Baczyńskiego w wykonaniu Danuty Stenki i Piotra Fronczewskiego


Premierowy utwór „Cienie nocne” do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Marcina Nierubca to duet dwójki wybitnych aktorów Danuty Stenki i Piotra Fronczewskiego.

Piosenka powstała do słuchowiska „Pora gniewu” w reżyserii Aleksandry Głogowskiej opartego na nieznanym dramacie poety, który w stulecie jego urodzin został wydobyty z zapomnienia dzięki Tadeuszowi Deszkiewiczowi i Bibliotece Narodowej.

Marcin Nierubiec, który współpracuje z wieloma gwiazdami polskiej sceny, komponował już piosenki do wierszy K.K. Baczyńskiego dla Grzegorza Wilka m.in. „Elegię o chłopcu polskim”.

Teledysk, którego producentem jest Radio dla Ciebie RDC, tworzą nocne ujęcia miejsc związanych z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim.

Odwiedzamy miejsce urodzenia Poety – ulicę Bagateli 10, Liceum imienia Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej 6 w którym się uczył, kościół św. Trójcy na ul. Solec 61, gdzie brał ślub z Basią, ulicę Hołówki 3 m. 83 (X klatka), gdzie mieszkali i skąd wyruszył do Powstania, a na koniec Pałac Blanka na Placu Teatralnym, gdzie zginął 4 sierpnia 1944 roku. Zdjęcia z Powstania i warszawskich powstańców dopełniają całości. Pamiętajmy o Poecie, który zginął mając zaledwie 23 lata, i o Jego pokoleniu nie tylko w rocznice.

Zdjęcie K.K.Baczyńskiego (Wikipedia – domena publiczna)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.