[RELACJA] 14. OFFENSYWA De Luxe w blasku triumfów

W miniony piątek w siedzibie Radiowej Trójki odbyła się 14. edycja OFFESYWY De Luxe – mini gali muzycznej odbywającej się co roku, pomysł wziął się od autorskiej audycji redaktora Piotra Stelmacha – Offensywy. Podczas wydarzenia artyści otrzymują nagrody – Szczoty – symbol pozamiatania, zrobienia porządku w muzyce. W tym roku gospodarz zaprosił do Muzycznego Studio im. Agnieszki Osieckiej Darię Zawiałow, Piotra Rubensa Rubika, Kaśkę Sochacką, Noże oraz RADIO SLAM.

Piątek, późne godziny wieczorne, w Warszawie przy Myśliwieckiej 3/5/7 atmosfera podniecenia miesza się ze zdenerwowaniem i ekscytacją, studio muzyczne na pierwszym piętrze wypełnia się do ostatniego wolnego krzesła, przed odbiornikami Radiowej Trójki niezliczona ilość słuchaczy czeka na relację na żywo z tego wyjątkowego wydarzenia…

W tle słyszymy Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na pierwszym miejscu ta która za moment miała nas zaczarować na scenie. Kaśka Sochacka ze swoją “Wiśnią” za którą pokochała ją polska publiczność.


Zanim jednak Jazzboy’owy Diament offensywowy wieczór rozpoczął sprawca całego zamieszania Piotr Stelmach:

“Za to, że oni nam ufają, za to że my im ufamy, za to że dostarczają nam materiału do przemyśleń, do przeżyć i często do tego, żeby było po prostu łatwiej. Dlatego, że rozświetlają swoją sztuką od wielu wielu wielu wielu lat, czasami niełatwą rzeczywistość.”

This slideshow requires JavaScript.


Na początek wysłuchaliśmy nagrania Artura Rojka z Myslovitz “Miłość w czasach pop kultury”.

Po tym dosyć refleksyjnym momencie przyszedł czas na muzykę na żywo i pierwszą Szczotę, która powędrowała do Piotra Rubensa Rubika gitarzysty działającego kiedyś z LemON’em dziś współodpowiedzialny za sukcesy Darii Zawiałow z którą pracował zarówno przy debiutanckiej płycie jak i “Helsinkach”, dziś nieodłączny członek jej zespołu. Po drodze Rubensa był też Mrozu czy płyta “Philosophia” Wojtka Mazolewskiego i Johna Portera i dużo dużo więcej muzycznych przygód, dlatego nie sposób nie zgodzić się ze słowami Pana Stelmacha “ta Szczota mu się po prostu należy”.

Drugim właścicielem Szczoty, a raczej właścicielką stała się wcześniej już wspomniana Daria. “Myślę, że jest to najważniejszy kobiecy wokal w tej części globu” Pan Piotr znów z uzasadnieniem trafił w samo sedno, bo osiągnięć Zawiałow nie sposób wymienić, za jej talent i konsekwencje w tworzeniu muzyki odpowiadają wyprzedane koncerty i tysiące sprzedanych płyt oraz fakt, że udało jej się przemycić muzykę alternatywną do komercyjnych stacji radiowych i to tak, że teraz podbijają tamtejsze listy przebojów.

This slideshow requires JavaScript.

Mini koncert akustyczny jaki zagrali tego wieczoru przeszywał każdą komórkę każdego ciała obecnego w Studio Osieckiej. To jest właśnie magia akustycznych występów, gdy zazwyczaj przy energicznych kawałkach zwalniamy i odnajdujemy nową, kolejną stronę muzyki. O Darii mówi się, że jest wulkanem energii na scenie, trudno się z tym nie zgodzić, jednak tego wieczoru ten wulkan przyjął trochę inną formę, wciąż z pazurem, ale bardziej emocjonalną i delikatnie rozlał się po sali. Na ten wieczór artystka przygotowała nowe aranżacje min. “Szarówki”, “Gdybym miała serce”, “Hej Hej” oraz “Pank Fu!”. Nie zabrakło również coveru Radiohead “Creep”.

 

This slideshow requires JavaScript.

Po tym występie przyszedł czas na kilka niespodzianek – Daria otrzymała platynową płytę za debiutancki album “A kysz!” (2017) oraz również platynę za “Helsinki” (2019).

This slideshow requires JavaScript.


Drugą laureatką Szczoty została Kaśka Sochacka, która wcześniej świętował triumf na LP3.

“Tak właśnie trzeba żyć, tak właśnie trzeba robić z młodymi artystami.” – Piotr Stelmach.

Kaśka ze wszystkich koncertów tego wieczoru zagrał najkrótszy, ale w dwóch piosenkach – “Śnie” oraz “Wiśnia” rozbroiła najbardziej zabarykadowane serca. Po całym koncercie, gdy wszyscy zmierzali do szatni usłyszałam słowa pewnego pana, że najlepsza była Kaśka bo weszła na scenę bezpretensjonalnie i po prostu zaśpiewała.

Sochackiej na scenie towarzyszyła wcześniej tajemniczo zapowiedziana niespodzianka – Kortez, który akompaniował jej na fortepianie.

This slideshow requires JavaScript.


Druga cześć wieczoru to już męskie granie, mocne, bardzo gitarowe. Dwa zespoły Noże i RADIO SLAM, wcześniej mnie osobiście nie znane zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie, co mnie samą osobiście bardzo zdziwiło 🙂 Młodość połączona z niewyobrażalną dawką energii. Noże z uroczym, charyzmatycznym wokalistą wykonali min. “Czarny kwadrat” czy utwór promujący ich debiutancki album zatytułowany “Gniew”“Złe wychowanie”.

This slideshow requires JavaScript.

Kończąc już RADIO SLAM rozładowało już chyba wszystkie kumulujące się emocje bardzo rockowym graniem. Co ciekawe jak gitara, bas i perkusja pasują do rockowego zespołu, tak chłopakom na scenie towarzyszył również kontrabas 🙂 Grupa zagrała min. “Good boy” – ich najnowszy utwór.

This slideshow requires JavaScript.

14. OFFENSYWA DE LUXE – podcast na Spotify


Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/offensywa/

www: https://www.polskieradio.pl/