W miniony weekend odbyła się dziewiąta już edycja konferencji branży muzycznej Tak Brzmi Miasto. Tym razem obostrzenia pandemiczne nie stanęły na drodze organizatorom, umożliwiając urządzenie spotkania w pełnym wymiarze, ponownie w teatrze Proxima na krakowskim Kazimierzu.
Pomimo swojego kameralnego charakteru, wydarzenie co roku przyciąga profesjonalistów z branży muzycznej – producentów, muzyków, managerów i dziennikarzy. Tematem przewodnim w tym roku były Festiwale. Dla uczestników zorganizowano kilkanaście paneli dyskusyjnych oraz warsztatów. Na konferencji pojawili się przedstawiciele ponad 30 różnych festiwali zarówno polskich (Pol’And’Rock, Cieszfanów, Jarocin) jak i zagranicznych (Glastonbury, BUSH). Podczas sesji sepeedmeetingowych, uczestnicy mieli okazję zasięgnąć porady specjalistów z branży.
Pandemia, kryzysy geopolityczne i ekonomiczne znacząco wpłynęły na rozwój branży muzycznej w ciągu ostatnich lat. Organizatorzy festiwali stają przed wieloma nowymi wyzwaniami. Żeby skutecznie przyciągnąć odbiorców muszą nie tylko czymś się wyróżnić i nadążyć za ciągle zmieniającym się rynkiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na przekazywane wartości.
W agendzie konferencji postawiono na społecznie istotne tematy – Jak ograniczyć wpływ festiwali na środowisko i okolicznych mieszkańców, Jak poradzić sobie w kryzysie.
Jak my to robimy?! Pogadajmy o kulturze pracy w kulturze – był wyjątkowym warsztatem,
w trakcie którego uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami na temat różnych stylów pracy. Mocno zaakcentowano problem pracoholizmu w branży kulturalnej – jak destrukcyjnie wpływa on na motywację, zdrowie i sukces. Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się swoimi sposobami na utrzymanie balansu między pracą a odpoczynkiem w dobie „kultury zapierdolu”.
Nie zabrakło także praktycznych porad dla muzyków – Jak dostać się na festiwal i wyciągnąć z niego jak najwięcej, Jak poradzić sobie z porażką i odmową a także Jak zrobić porządny soundcheck w kwadrans. Młodym artystom umożliwiono również dostęp do eksperckich porad odnośnie prezencji. Chcę usłyszeć Twoją historię, czyli warsztat o tym jak opowiadać by zostać zrozumianym, pokazał uczestnikom jak wykorzystać swój potencjał by się wyróżnić i zainspirować odbiorców.
Części showcase’owej towarzyszyły koncerty młodych muzyków odbywające się w trzech krakowskich klubach: Alchemia, Hevre oraz Re. Harmonogram był niezwykle napięty, publiczność miała szansę zobaczyć występy aż dziesięciu zespołów: Shama, Klawo, Mentally Blind, Kathia, Panilas, rumuńskiej grupy Zimbru, IKSY, Kowalczyk X Serca, Niemoc oraz znanej z poprzedniej edycji Tańki Szafraniec. Tym razem artyści zostali wybrani przez jury złożone z reprezentantów festiwali goszczących na konferencji.
Konferencja Tak Brzmi Miasto po raz kolejny zjednoczyła branżę muzyczną. Umożliwiła twórcom poszerzenie sieci kontaktów oraz zdobycie niezbędnych informacji pomocnych przy rozwoju kariery. Młodzi muzycy zyskali przestrzeń na zaprezentowanie swoich umiejętności przed gronem profesjonalistów. Spotkaniu przyświecał duch integracji i budowania społeczności. Kolejna edycja odbędzie się już za rok. Wszystkim młodym twórcom serdecznie polecamy to wydarzenie, a także towarzyszący mu projekt Inkubator!