[RELACJA] Pola Chobot i Adam Baran w ramach “Piątków z Nową Muzyką”

Pola_Chobot_i_Adam_Baran

Pola Chobot i Adam Baran to duet, który sięga do korzeni bluesa, jednak nie boi się wyjść poza utarte gatunkowe schematy. Wykorzystuje looper i perkusjonalia, tym samym tworząc pulsujące i psychodeliczne improwizacje. Ich debiutancka płyta „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” ukaże się na rynku 15 listopada nakładem wytwórni Fonobo.


Na ponad tydzień przed oficjalną premierą albumu „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”, Pola Chobot i Adam Baran odwiedzili warszawskie Studio U22. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów, Adam to gitarzysta i kompozytor. Spotkanie z nimi odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”, a poprowadził je dziennikarz Damian Sikorski z Polskiego Radia. Artyści opowiedzieli o emocjach związanych z wydaniem płyty. Nie zabrakło również wielu anegdot dotyczących jej powstania.

Płyta Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” zawiera jedenaście utworów napisanych po polsku, z wyjątkiem piosenki Man in the kitchen”. To kawałki przeplecione transowością bluesa z mocniejszymi perkusyjnymi wstawkami. Płyta została nagrana na setkęani wokal, ani instrumenty nie były dogrywane, co zdarza się niezwykle rzadko. Na surowość brzmienia wpływ ma także brak producenta albumu.


This slideshow requires JavaScript.

fot. Darek Kawka/ZPAV


We wrześniu 2017 roku, na serwisach streamingowych oraz w formie fizycznej ukazała się epka „Brudno”, nagrana w jedną noc. Tytułowy singiel został piosenką dnia w Programie Trzecim Polskiego Radia, wskakując jednocześnie do propozycji Listy Przebojów Trójki. Jesienią 2017 roku Pola i Adam zagrali na scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Są laureatami kilkunastu nagród muzycznych, między innymi: prestiżowego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (II nagroda), Festiwalu FAMA (nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka), Festiwalu Akademia Gitary w Poznaniu oraz zdobywcami Grand Prix najważniejszych konkursów bluesowych w kraju.

(materiały  prasowe)