Świat baśni według DAGADANY

Świat tworzy kolejny wymiar. Wilk biegnący po perkusji, jaskółki latające na skórze, las wyrastający na twarzach, wycinanki splatające się z całymi postaciami.

Podobnie i tradycyjna melodia przechodzi w psychodeliczną improwizację pełną elektroniki i jazzu. Pieśń „Do ciebie Kasieńko” pierwotnie śpiewana była w trakcie tradycji tzw. koronacji (kolędowania) dziewczyny. 

Najdłużej i najpełniej zachowała się w żywej tradycji sąsiadujących ze sobą okolic Leżajska (Podkarpacie) i Biłgoraja (Lubelszczyzna). Prezentuje kolędników jako posłańców chłopca do panny, w jego imieniu przywożącego jej podarunki. Najważniejszym z nich, w ostatnim w szeregu, jest sam chłopak.

DAGADANA w swojej aranżacji dodaje tej pieśni życzeniowej współczesnego brzmienia jednocześnie występując w tradycyjnych wiankach weselnych, które podkreślają wyśpiewywane życzenia dla panny „żebyś wyszła za mąż zaraz w te zapusty (czyli karnawał)”.

Utwór polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA pochodzi z najnowszego albumu „Tobie”, na którym muzycy odwołują się do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami. Album na płycie CD można zamówić na KulturalnySklep.pl

fot. Maciej Kosmowski

Podziel się swoją opinią ;)