Urbański z drugim kosmicznym singlem

Wojciech Urbański, kompozytor i producent muzyczny, publikuje drugi singiel składający się na ścieżkę dźwiękową dla wirtualnego świata Everdome.

Pierwszy singiel „Machine Phoenix” ilustrował start rakiet EVR na orbitę Ziemi, natomiast nowy, drugi singiel pt. „The Cycler” opowiada o zbliżaniu do monumentalnego, międzyplanetarnego pojazdu kosmicznego i rozpoczęciu 120-dniowej podróży w stronę Marsa. Tytuł utworu The Cycler” inspiruje się koncepcją regularnej, cyklicznej podróży kosmicznej z Ziemi na Marsa zaproponowanej przez astronautę, Buzza Aldrina, jeszcze w latach 80-tych. Zakłada ona wykorzystanie korzystnej trajektorii lotu, która regularnie napotyka Ziemię i Marsa, co znacząco skraca czas podróży pomiędzy obiema planetami.

„The Cycler” jest utworem wielowątkowym, z kilkoma znaczącymi zwrotami akcji. Pierwsza jego faza odzwierciedla motyw odrywania  się rakiety od ziemskiej grawitacji. Druga część utworu to proces około-orbitalnej nawigacji oraz precyzyjnego, niespiesznego dokowania do znacznie większego międzyplanetarnego statku – Everdome Cycler. Wszystko to odbywa się z perspektywy niskiej orbity okołoziemskiej.  Majestat Ziemi i podniosłość chwili dość mocno wybrzmiewa w utworze Urbańskiego. Trzecia część ilustruje podróż Cyclera w stronę Marsa; powolne przedzieranie się przez pustkę kosmosu i migoczące dookoła gwiazdy.

W „The Cycler”, oprócz majestatycznych motywów przewodnich, istotną rolę pełnią te wszystkie detale rozsiane na dalekich planach. Takie podejście do kompozycji i brzmienia jest moją odpowiedzią na to, jak odczuwam nieskończoność kosmosu. Im bardziej powiększamy obraz kosmosu, tym więcej wyłania nam się kolejnych detali i tak właściwie w nieskończoność. 

–  komentuje Urbański.

Tradycyjnie do współpracy nad utworem Urbański zaprosił najlepszych w swoim fachu muzyków. Za sekcję smyczkową odpowiada Stanisław Słowiński, natomiast za brzmienia etnicznych instrumentów dętych – Stanisław Wielądek. Mixu utworu dokonał Rafał Smoleń.

Warto przypomnieć, że Everdome to jeden z pierwszych projektów na świecie z obszaru metaverse, w ramach którego powstaje oryginalna, zróżnicowana gatunkowo ścieżka dźwiękowa, a także album dedykowany doświadczeniom w wirtualnym świecie . Projekt zainicjowany z początkiem 2022 roku zakłada stworzenie hiper-realistycznego środowiska wirtualnego łączącego technologie, biznes oraz przestrzeń na ekspresję naukowo-artystyczną. Projekt łączy w sobie cechy gry multiplayer (MMO), z narzędziami i produktami opartymi na zdecentralizowanych technologiach web3, takich jak blockchain, NFT czy ekonomia świadczeń opartych na tokenach. Świat Everdome tworzy doświadczony zespół programistów i producentów związanych z czołowymi polskimi studiami gier i efektów specjalnych oraz globalny zespół biznesowy z siedzibą w Dubaju.

Utworem „The Cycler” symbolicznie żegnamy się z niezwykle ważną, początkową fazą projektu i zanurzamy głębiej w intrygujący nas świat Marsa. Dla doznań w sferze wirtualnej, warstwa dźwiękowa oraz zmysł słuchu i wyobraźnia są jednymi z najważniejszych obszarów, na które możemy oddziaływać. Angażując świetnych artystów, zależy nam aby oryginalnie wpisać się w kanon muzyki science-fiction i jednocześnie wyznaczyć wysoki standard dla doświadczeń audiowizualnych w światach metaverse. 

– dodaje Łukasz Alwast, producent kreatywny oraz dyrektor worldbuildingu Everdome.

Autorem koncepcji statku kosmicznego Everdome Cycler jest artysta koncepcyjny Lino Thomas. Autorem okładki i towarzyszącej jej wizualizacji jest artysta i architekt Wojciech Fikus.

Podziel się swoją opinią ;)