Zwycięzcy PAPAYA YOUNG DIRECTORS 2021 wyłonieni

W ubiegły piątek 2 lipca w warszawskim Parku Sowińskiego odbyła się gala Papaya Young Directors Finally. Podczas finału ogłoszono zwycięzców konkursu dla młodych twórców filmowych. Wieczór uświetnił występ zespołu KARAŚ/ROGUCKI.

Nagrodę Grand Prix otrzymał autor teledysku do nowej wersji utworu “Zabawa” Krzysztofa Zalewskiego, czyli remixu duetu Catz ‘N Dogz – Marcin Kluczykowski. Reżyser otrzymał również nagrodę Music Stories oraz wyróżnienie za montaż.

Grand Prix konkursu to nie tylko nagroda za najlepsze operowanie językiem filmowym, wyjątkowy pomysł, reżyserskie wyczucie i artystyczną dezynwolturę. To też nagroda za twórczą świadomość, samodzielność i determinację, a ta praca od eksplikacji po realizację była najbardziej spójna koncepcyjnie, wymagała najmniej feedbacku i najbardziej nas na końcu zaskoczyła dopracowaną i przemyślaną w każdym filmowym elemencie formą. 

Organizatorzy

W remiksie utworu Krzysztofa Zalewskiego ujęła mnie uniwersalność tekstu. To dzięki niej mogłem szukać wizualnych reprezentacji w bardzo różnych, często odległych od siebie kierunkach. Pomocna w tym także była sama muzyka – jej zapętlone motywy i szalone zmiany tempa. Pomysł na teledysk zrodził się z potrzeby zabawy w kontrast. Bo skoro “życie to nie zabawa”, to co nią może być? Wszystko, co stworzymy w swojej głowie? A może warto byłoby poszukać jej gdzieś bliżej śmierci? Chciałem również, by sam teledysk stał się i dla nas – twórców – zabawą z różnymi konwencjami opowiadania, a dla widzów w poszukiwanie możliwych interpretacji przedstawionych w klipie wypadków.

Marcin Kluczykowski (reżyser)

Wśród zwycięzców Papaya Young Directors 2021 znalazł się także autor teledysku do utworu „Czarna Niedziela” Kayah. Reżyser klipu – Michał Sierakowski otrzymał nagrodę specjalną Panavision.

Podziel się swoją opinią ;)