13 Drzew przedstawiają swoją Dendrologię, a w niej Spokój drzew

Wrocławski zespół folk-rockowy 13 Drzew debiutuje wyczekiwanym albumem Dendrologia. Materiał promuje najnowszy singiel Spokój drzew.

Dendrologia, inaczej drzewoznawstwo, to — jak sama nazwa wskazuje — dział botaniki, zajmujący się nauką o roślinach drzewiastych. Jednak nieco inaczej definicję tę ukazuje debiutancki album zespołu 13 Drzew. Tytuł płyty, rezonujący bezpośrednio z nazwą grupy to przede wszystkim odzwierciedlenie różnych stadiów i rodzajów relacji międzyludzkich.

W sześciu piosenkach zawartych na minialbumie znajdziemy rodzące się zauroczenie, związek dusz i trwanie przy swoim boku, próby radzenia sobie ze stratą, a nawet zasmakowanie wolności. Nieprzypadkowo, bowiem muzyka folkowa, na której 13 Drzew opierają swoją twórczość, skupia się właśnie na relacjach i byciu razem, nawet jeśli nie oznacza to tylko łatwych chwil pełnych słońca. Zespół swoją twórczością przypomina nam, że nawet w dzisiejszym świecie, gdzie technologia przejmuje kolejne elementy naszej codzienności, drugi człowiek i relacja z nim może być czymś niezwykle ważnym.

Odzwierciedlenie tej analogi znajdujemy również w Spokoju drzew — najnowszym singlu promującym album Dendrologia. Z pozoru balladowe brzmienie utworu szybko przeistacza się w skoczne i pełne przebojowej energii, bazujące na gitarach, ukulele i perkusjonaliach.

“Spokój drzew” to sielankowy obraz słowno-muzyczny, na którym: on ukradkiem zerka, lecz waha się, a ona wyczekuje. Tłem tej romantycznej sceny stanowi niemrawo budzący się poranek. Uważni słuchacze doszukają się kontynuacji tej sielanki w utworze “Feniks” – dodają członkowie zespołu.

Album Dendrologia, na którym znalazły się znane już single: Jeszcze jeden grzech, Feniks, Truskawki i sny oraz najnowszy — Spokój drzew w opozycji do panujących trendów ma swoją premierę tylko w wersji fizycznej. Wydawnictwo w formacie CD, można zamówić na stronie wytwórni 33 Records.


13 Drzew to zupełnie nowy projekt muzyków znanych z folkowego zespołu Madamme oraz podcastu Cierpienia Młodego MuzykaMiłosza Całujka i Jędrzeja Wołka. Skład grupy tworzą również wokalista i aktor Rafał Wawrzeń oraz perkusista Teodor Lulis. Fani wspomnianego Madamme bez problemu odnajdą w brzmieniu 13 Drzew folkowe elementy, takie jak brzmienie ukulele czy pianina, jednak DNA zespołu opiera się znacznie mocniej na gitarach, basie i perkusji. Tym samym 13 Drzew przekładają na polską wrażliwość inspirację popularnym w Ameryce folk-rockiem.

Podziel się swoją opinią ;)