20 LAT KAYAXU! Jubileuszowa kolekcja z wizerunkami artystów

Założona przez Kayah i Tomika Grewińskiego wytwórnia Kayax świętuje w tym roku swoje 20-lecie. Z tej okazji w mediach społecznościowych wytwórni pojawiła się nowa identyfikacja wizualna nawiązująca do jubileuszu, a na stronie sklepzmuzyka.pl premierę miała limitowana kolekcja Artists of Kayax z wizerunkami Artystów. To jednak dopiero początek obchodów okrągłej rocznicy powstania firmy.

Historia Kayaxu pokrywa się z jednym z najbardziej emocjonujących okresów przemian na rodzimym rynku muzycznym. Od późnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy krystalizowała się wizja małej wytwórni, w której artyści czuliby się bezpiecznie i swobodnie, do dzisiaj – Kayax rozwinął się do czołowej firmy w polskiej branży muzycznej.

Wytwórnia Kayax powstała, ponieważ nie czuliśmy się usatysfakcjonowani tym, co oferują rodzimi wydawcy. Był taki moment, kiedy wydawało się, że nic się nie dzieje na rynku w Polsce, że jest jakiś marazm. Mam zamiar być wydawcą, o jakim ja sama zawsze marzyłam: pełnym szacunku dla sztuki i jej twórców. To będzie wytwórnia dla artystów inteligentnych, niezależnych, poszukujących.

kayah

Na pierwsze wydawnictwo trzeba było poczekać 2 lata. W 2003 roku swojej premiery doczekał się się debiutancki album 15 minut projekt, który powstał z inicjatywy perkusisty Jana Młynarskiego i klawiszowca Michałą Króla, dzisiaj znanego jako FOX. Prawdziwym przełomem w działaniu Kayaxu okazał się rok 2005, kiedy to swoją premierę miały albumy, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki rozrywkowej, zdobyły listy przebojów i sprzedaży. Mowa o „In the Room” Krzysztofa Kiljańskiego, „Miasto Manii” Marii Peszek oraz „Music Hal” zespołu Zakopower.

Obecnie z Kayaxem związanych jest ponad 30 polskich artystów, m.in. Nosowska, Smolik, Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Natalia Przybysz czy The Dumplings.

Z okazji XX-lecia Kayaxu powstała również kolekcja wyjątkowego merchu z wizerunkami Artysów „Artists of Kayax”. To pierwsza odsłona tej serii a w niej limitowane T-shirty Kayah, Mery Spolsky, Nosowskiej, Natalii Przybysz i Zalewskiego. Grafiki zostały zaprojektowane przez Tomka Kuczmę Kolekcja dostępna jest na stronie sklepzmuzyka.pl.

To jednak nie koniec niespodzianek, które Kayax przygotował z okazji swojego jubileuszu. Już wkrótce na profilach wytwórni w mediach społecznościowych zostaną ogłoszone kolejne projekty w ramach świętowania XX-lecia Kayaxu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.